24. lis, 2017

MARTIN KONVIČKA: RADĚJI 1000 MOHAMEDÁNŮ V DETENCI, NEŽ 1 REDAKTORKA ČT NA OBRAZOVCE

Server EXANPO se zabývá analýzou mediálního zpravodajství, což je v případě České televize synonymum k manipulacím a lžím. Jeho analýzy jsou velmi podrobné, vyčerpávající. K jedinému krátkému příspěvku na téma nelegální migrace z pořadu "168 hodin" z 25. září 2016 sepsal plných 1785 slov (3 strany hustého textu). Málokdo ty analýzy čte, ale je fajn, že je někdo dělá. Konkrétní příspěvek totiž rozbijí napadrť dvě asi nejčastěji opakované sluníčkářské lžu - že v ČR žádní nelegální migranti z islámských zemí "nejsou"  a že těch legálních je zde "dvanáct". A kdo tomu nevěří, je xenofob, šílenec, siamské dvojče Okamury či Trumpa, nebo alespoň Putinův agent. 

Po standardních výtkách, že pořad prezentoval názory občanů vytržené z kontextu, totiž následují jen čísla a fakt. První a nejbanálnější - že v ČR žilo roku 2015 (tedy v roce "migrační krize") podle statistického úřadu půl milionů cizinců včetně azylantů. Jistě, většina z nich není "ze Sýrie", ale to není ani drtivá většina "migrantů". Jsou mezi nimi ale mnozí ze zemí bývalého Sovětského svazu, včetně zemí jako Uzbekistán, odkud pocházelo docela dost teroristů z posledních měsíců. 

Dále - jen v roce 2015 Policie ČR zajistila 8 563 "ilegálů" - z toho jich bylo 3 278 "ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu a Pákistánu", které analýza vypichuje coby rizikové země. Ovšem v zemi, která má prakticky nehlídané hranice, představují zajištění ilegálové jen špičku ledovce. Samotná policie odhaduje, že ilegálních vstupů do země zajistí méně, než třetinu a že tudíž naší zemí prošlo na 30 000 osob, z toho 12 000 z uvedených čtyř zemí. Vážnější však je, že i když je "ilegál" zajištěn a nějaký čas si pobude v tzv. detenčním centru, aka lágru, musí být po čase propuštěn. Dostane povolení k pobytu na několik málo dní a příkaz opustit území Republiky. Takových příkazů bylo pro občany čtyř rizikových zemí jen roku 2015 vydáno 2 630 - ale nikdo už nemonitoroval, co se s dotyčnými osobami stalo, zda příkazu uposlechli a pokračovali dále do Němec, nebo zda se rozptýlili v tuzemských zatím nepočetných, setrvale však rostoucích islámských komunitách. 

Předloni jsme zde tedy měli, dle oficiálních policejních statistik a odhadů, na 30 000 nelegálních vstupů do země a na 2 000 jedinců, kteří si odkroutili detenci, načež zmizeli neznámo kam. A není důvod se domnívat, že v letech 2016 a 2017 to bylo jiné. 

Právě nedostatek předvídavosti, domýšlení rizik do důsledků, zohledňování kontextu úcty k názorové různosti autoři televizním redaktorům vytýkají. Občan totiž od média, které si sám krvavě platí, nepotřebuje vychovávat, a už vůbec ne manipulovat. Vychovali ho rodiče, škola, společenství, v němž žije, ty skutečně "nevychované" pak příslušné instituce. Manipulují ho reklamní agentury, obchodníci, politici. Protože však občan v roli televizního diváka nemá čas a prostor získat všechny představitelné informace, je záhodno, aby pracovníci médií "sami analyzovali a hodnotili situaci a ptali se na podstatné věci, jako kam se poděli propuštění nelegální migranti a jak fakticky jsou policejní složky schopny pokrýt vstup osob ze třetích zemí do České republiky." 
 
Takže bych na závěr, na adresu televizních redaktorů, parafrázoval jeden nedávný výrok: "Raději 1000 mohamedánů v detenci, než jednoho redaktorka České televize na obrazovce". 
 
Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 24.11.2017
 
zdroj: