28. lis, 2017

MARTIN KONVIČKA: Z DÁNSKÉHO KOŤÁTKA ISLÁMSKOU VRAŽEDKYNÍ - POŘÁD SE PTÁTE, PROČ?

Pokud se opravdu ptáte, proč, podívejte se na její fotku. Jmenuje se Natascha Scolding-Olsen, pochází z maličké vesničky (730 obyvatel) Kundby v Dánsku, v 15 letech konvertovala k islámu záhy byla uvězněna za přípravu pumového atentátu na dvě školy, z toho jednu židovskou. Vyfásla osm let. Dnes je jí 17, rozsudek před pár dny potvrdil odvolací soud. Obhajoba tvrdila, že děvče s takovými úmysly patří spíš do ústavu pro duševně choré, ona sama tehdejších příprav atentátu lituje. 

Na fotce jí muselo být 15, možná o trochu méně. Od té doby sedí. Od pohledu křehké, spíš plaché děvče, které v mužích vyvolává potřebu ji chránit, možná taky trochu usměrňovat či "vychovávat". Subinka. Jsou chlapi, kteří by se kvůli takovým servali. Pravý opak toho, co si většina z nás představí jako chladnokrevnou vražedkyni. Konvertovala na prázdninách v Turecku. Zdá se, že nikdy nenosila šátek, zato po internetu konverzovala s radikálními džihádisty. Nauku pochopila správně: je-li machometán na válečné stezce, je mu odpuštěno cokoli, od chlastu a drog (jenom vzpomeňme, kolik atentátníků navštěvovalo bary a šňupalo kokain), po "nemravný" západní oděv. 

Jsme v Dánsku. Společnosti, která jako jedna z prvých zakázala tělesné tresty ve školách i domácnostech, která je známá permisivní výchovou, kde si rodiče nedovolí okřiknout děti a kde jsou mladí chlapci vychováváni k toleranci a jemnosti, namísto dravosti a mačovství. 
 
A teď mi řekněte: Pozorovali jste někdy mláďata, respektive "adolescenty", celkem kteréhokoli sociálně žijícího savce? Odrostlá hříbata, velkou skupinu makaků či paviánů, psí nebo vlčí smečku, stádo mladých býčků na pastvině? Všimněte si někdy: Prakticky neustále se hravě i vážněji koušou, dorážejí na sebe, naskakují na sebe, snaží se "dominovat" nebo naopak klidit z cesty svým druhům. Občas je samozřejmě usměrní starší dominantní jedinec. To neustálé rafání a drápání není samoúčelné: Zvířecí odrostkové (i dospělci) si tím ujasňují hierarchii ve skupině, která je zase podmínkou toho, aby skupina fungovala, dovedla třeba čelit nebezpečí - a taky, aby se v ní rodila další mláďata. Lidské hierarchie (teď mám na mysli ty přírodou dané, částečně vrozené a částečně vyplývající ze vztahů ve skupině, které se nejlépe poznají v ložnicích a nemusí souviset s hodnostmi, tituly před jmény či funkcemi v zaměstnání) plní úplně stejný účel. Skupina, kde se neprojevují a neprosazují přirozené hierarchie, není skupinou. Je jen množinou izolovaných jedinců. Jako byste hříbata odehnali z pastviny a zavřeli je, pěkně po jednom, do hermeticky uzavřených boxů. 
 
Taková hříbata by nebyla moc šťastná. A pro lidská mláďata platí kupodivu totéž. Dítko, které nikdy nedostane lepanec, to nemusí cítit jako "toleranci", ale jako nezájem - nikdo ho neujistí o své převaze, ono je v rodině, tlupě či smečce ztraceno. Chodil jsem jako děcko do vesnické malotřídky, kde jsme se prali, a taky šikanovali, obtěžovali spolužačky a porušovali školní řád (spolužačky nám to bohatě vracely). Kdo myslíte, že byl v takové tlupě třeťáků či čtvrťáků opravdu nešťastný? Ten, na koho si zrovna rozjívená třídní tlupa zasedla - nebo ten, koho si ostatní kluci a holky vůbec nevšímali? Když jste lidský prepuberťák, tak prostě neustále kočkování, a občasný lepanec a ránu (kterou příležitostně vrátíte) prostě potřebujete. Když jste k tomu "herarchik" - tedy výrazně dominantní, nebo naopak výrazně submisivní osobnost přitahovaná lidmi opačné polarity - tak to potřebujete tím tuplem. Jinak jste ve světě ztracení. 

Jenže my si to zakázali. Tedy - západoevropané si to zakázali, ale u nás od toho nejsme daleko. Přirozenou komunikaci savčích mláďat či savčích mláďat s rodiči (lepanec, šťouchanec atd.) jsme nahradili psychologickými poradnami, uklidňujícími přípravky, antidepresivy a multikulturní výchovou. Takto zmrzačená dítka pak vezmeme na prázdniny do zemí, kde hierarchické vztahy (byť pokřivené, falešné a mocensky zneužité) naopak akcentují. Dítka vidí. Protože jsou zvídavá, dozví se zbytek na internetu. 
 
Divíte se jim, že se pak chystají vyhodit do luftu školu, kde se cítila tak osaměle? 
 
Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 28.11.2017
 
zdroj: