29. lis, 2017

MARTIN KONVIČKA: TAK NÁM BOHOUŠ KONEČNĚ ODSTOUPIL

Samozřejmě musel - jeho rodná partaj s obrovskou řachou prohrála volby. Prohrát však nemusel, respektive ČSSD prohrát nemusela, nebo aspoň nemusela prohrát tak zoufale. To by se ho ovšem straníci museli zbavit mnohem dřív, nebo by nesměl naslouchat těm nejhorším možným radám, nebo by to nesměl být Bohouš. Pád nenápadného úředníčka, kterému ovšem podrazy a intrikování šly skvěle, nedává dobré vysvědčení politickému systému "zastupitelské demokracie". Ukázalo se, že je k ničemu. Další Sobotkův osud - sledujme ho dobře - pak dá to nejhorší vysvědčení systému evropské ne-demokracie. Bohouš se totiž brzy někde zjeví - na vyšším místě, za vyšší plat. 

Bohuslav Sobotka byl typickým kariérním politikem naší doby: Věděl, kdy se sluší mlčet, kdy naopak bohaprázdně žvanit, kterou kliku leštit, které kolegy podrazit a vyšachovat ze hry. Vzpomeňme poslední předvolební sjezd ČSSD, kdy pouhých pár měsíců před volebním debaklem "brilantně" zlikvidoval veškerou vnitrostranickou opozici. Tím vzal voličům poslední důvody ČSSD volit. Získal za to dobrý pocit, že stranu ovládl. Neovládl však stranu, ale prázdnou slupku strany, což mu voliči záhy spočítali. 
 
Naštěstí pro nás všechny nejdou vlohy k partajnímu intrikování dohromady s oblibou u voličů, s pochopením, co hýbe společností. Opatrné úředníčky chceme potkávat na poště - ne v čele národa a státu. Merkelová, Schulz, Macron a ostatní eurokraté by národy nejraději zrušili. Jim Bohouš jim vyhovoval. Kdyby to nebylo pod jejich rozlišovací schopností, byli by nadšeni, že se obklopil poradci typu V. Špidly či O. Novotného, lidmi v oboru leštění klik snad ještě zkušenějšími, než byl Sobotka sám. Závislý na lidech tohoto typu, zajímající se jen o to, jak českým občanům co nejlépe vnutit stále pitomější nápady Bruselu a Berlína, nemohl Sobotka dopadnout jinak, než dopadl. 

Opatrný a krapet přihlouplý úředníček může být užitečný v dobách dobrých, když se ve státě a jeho okolí nic neděje. Jenže doba není dobrá, což se jasně projevilo za "migrační krize" roku 2015. Tehdy jsem nebyl sám, kdo volal po Sobotkově odstoupení. Nebyl jsem ovšem také sám, kdo navrhoval, jak by se premiér mohl zachránit. Stačilo se přimknout k přirozeným spojencům - Maďarsku, Polsku, tehdy také Slovensku (Fico ovšem později zradil), posílit tak jednotný hlas států V4 a společně krotit šílenství Německa. Sobotka se ani nemusel stát druhým Orbánem nebo Kaczynskim - stačilo by, kdyby se s nimi sblížil. On ale raději madam Merkel. Zapomněl, že čeští voliči, na rozdíl od těch německých, nejsou idioti. 

Pro připomenutí - jeden z textů z té doby. 

http://bez-cenzury.com/clanek/bohusu-odstup-martin-konvicka

Nepochybuji, že tetička Merkelová svého pejska odmění. I relativně podřízený úředníček v Bruselu si co do hmotného zajištění přijde na víc, než český premiér. Nebude tak na očích, lidé mu nebudou tolik nadávat. Možná bude i spokojen, jak to s nevděčnými Čechy chytře uhrál. 

Chvilku. Bruselská nadvláda zde totiž nebude věčně.  Bohouš ji, v teple bruselského kanclu, pravděpodobně přežije. 

Potom se bude muset vrátit domů. 

Nezávidím mu ten návrat. 
 
Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 29.11.2017