21. pro, 2017

MARTIN KONVIČKA: Korektní výslovnost zkratky "SPD" - podmínka TV kariéry

Na radu kolegy jsem si pustil ČT24, jen jako zvuk na pozadí, abych prý poslouchal, jak redaktoři a komentátoři mluví o Okamurově SPD. Mluvili samozřejmě hnusně - a nemyslím jen pomlouvačný obsah. Krátce sssykavé S jako ve zkratce SS, spolknuté "P" jako ve slově p'del, a chrochtavé, hrdelní "D", jak je my starší pamatujeme ze slova Dederák.   

A najednou - slyším "SPD" skoro mazlivé, voňavé jak jarní louka a hebké jak mámino pohlazení. "S" jako slunečnice, "P" jako pampeliška a "D" jako delikatesa. Podívám se pořádně - a ona to Barborka Kroužková, moje osobní nejoblíbenější televizní štěkna, mluví o SPD - té německé. Té, jak jí šéfuje úchylný islámofil Schulz, co by chtěl s Angelou, Macronem, Tuskem a nejspíš i charakterním Babiškou, blitzkriegovat Varšavu. Mohla se u toho Barča roztéct, tak nějak si představuji první orgasmus čerstvě provdané členky Růžencového sdružení zbožných a cudných dívek.   

Důkaz tady: 10:10 minuta

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10101491767-studio-ct24/217411058331220 

Jedna pitomá zkratka - a tak rozdílné výslovnosti. Jsou holt ti moderátoři školení, aby nás vychovávali, i když jenom čtou zprávy.   

I vzpomněl jsem si na nedávný čtenářský zážitek - extrémně nekorektní knížku esejí The New Churchladies [Nové svíčkové báby], v níž si americký autor Jim Goad dělá srandu z hysterické "slušnosti" amerických sluníček.  V jedné z esejí se zaměřil na slovo "negr" [angl. negro] - slovo, jak známo, na vyspělém západě dávno zakázané, pokud tedy nejste tmavé pleti a nepoužíváte politicky korektní formu nigga, nebo pokud neprodukujete obzvláště šťavnaté porno. Jim Goad, autor té knížky, sice není tmavé pleti, ale může si dovolit ledacos - má totiž za manželku originál černošku.

A v té eseji říká, že slovo negro je pronásledováno, zakazováno a utlačováno, protože je nesprávně používáno - a vyslovováno. Prý, když ho vůči manželce použije se správnou výslovností, jedná se o slovo mazlivé, něžné, hřejivé a svůdné. Kdo nevěří, má se prý postavit před zrcadlo a tu anglickou knižní, předpisovou výslovnost si zkusit - nejdřív se vám rty rozšíří do úsměvu od ucha k uchu, potom je sešpulíte skoro ... no, teple.

Zkusil jsem to taky:   

Nííí-grou.   

Skoro, jako když Bára Kroužková říká,   eS Pé, Dé, 

a má na mysli tu Schulzovu partaj.   

Přemýšlím, jak by vypadala, kdyby v televizi řekla: 

Nííí-grou.

Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 21.12.2017