5. bře, 2018

MARTIN KONVIČKA: Krátká zpráva o mediálním xindlu

Čtyřicet tisíc ... Takovou účast prorokovala Bakalova média, havlistická ČT i polohavlistický ČRo na dnešních "bouřích proti komunistické mlátičce" (tj. Ondráčkovi), o nichž již včera zastydlý bojovík za svobodný Tibet, věčný Lidovec Kalousek, prorokoval, že se zvrhnou v protibabišovskou revoluci. Pominu ironii s níž se "demokrat", vehementně odmítající referendum, snaží svrhnout vládu pouličním kraválem. 

V 18:15, když píšu tento text, vypadá účast v Praze na nižší tisícovky. Možná tři, možná pět - což je na svržení vlády, ohrožení prezidenta a nastolení euroislámského protektorátu zatraceně málo. Lidi jim na to kašlou, a to jsme ve sluníčkové baště Praze, uprostřed vysokoškolského semestru, a akce měla veškerou propagaci nejen zmíněných probruselských médií, ale i komerčních tv stanic typu Novy. Lidi jim na to kašlou, protože záminka je až příliš průhledná a protože kdo nemá hlavu naprosto zaraženou v bruseli, ví, že skutečná ohrožení svobod našich občanů skutečně nepocházejí od chlápka, který byl před skoro 30 posluchačem policejní školy. 

Není to totiž poslanec Ondráček, kdo cenzuruje média, udává uživatele sociálních sítí, řve do světa o potřebě potlačit "fake news" a kriminalizuje politické oponenty. Lidský xindl ohrožující naše svobody se jmenuje úplně jinak - a můžeme si vybrat ze jmen Avramopulos, (Mariya) Gabriel, Halík, Jourová, Merkel, Pánek, Schulz, Udženija ... omlouvám se těm, na které jsem zapomněl. 

V letech 2015-16 jsem pořádal a spolupořádal pár demonstrací. Na té největší, Druhé hradčanské v únoru 2016, mohlo být odhadem 12 000 lidí - takže vím, jak "tisíce lidí" vypadají. Měli jsme tehdy nulovou podporu médií (snad až na Parlamentní listy), akce se oznamovaly a účastníci se svolávali prakticky jen přes sociální sítě, zejména facebook. Už tehdy zde byla snaha "opozičníky" udávat, velké facebookové skupiny typu IvČRN všelijak udávat a blokovat. Pravdolásková totalita však nebyla zdaleka tak rozjetá - neexistovala třeba oficiální cenzura, jakou dnes vidíme v Německu, té sluníčkové reinkarnaci staré nacistické Říše. Přesto vím, jakou práci dalo nespočtu dobrovolníků (přes sdílení, "zvaní přátel", osobní kontakty atd.) ty tisíce lidí na náměstí dostat. Dalo to práci jedním slovem obrovskou. 

A pražská "kavárna", s veškerou představitelnou mediální podporou, zvládla ušmudlaných pět tisícovek. 

Být Kalouskem, tak se zastřelím.   

Včera večer (v 18:15) jsem podcenil účast na Václaváku. Dav tam byl solidní, podařilo se jim to.

Na čem trvám, je, že organizovat akci s mediální podporu České televize, Novy a Českého rozhlasu (a taky NEbanovaných facebooků) je mnohem jednodušší, než bez mediální podpory.

Otázek je však mnohem víc:

1. Proč v pátek, kdy byl Ondráček zvolen do toho výboru, absentovalo tolik poslanců "demokratického bloku" - tedy těch samých, kteří v pondělí exhibovali na demonstraci?
2. Jak se podařilo zorganizovat tolik shromáždění během dvou pracovních dní (pátek x pondělí), když normálně máte ohlašovací povinnost 3 dny předem? 
3. Jak se "zastánci parlamentní demokracie" srovnávají s tím, že demonstrují proti parlamentní proceduře?
4. Kdo by měl podle Kalouska, Pospíšila, Fialy a spol. sestavit vládu, pokud by Babiše svhrli - říšský protektor?
5. Jak se asi cítí chudák Ondráček (ne, není mi lidsky nijak sympatický), který musí vědět, že je jen záminka, takový Zifčák naruby?

Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 5/6.3.2018