10. bře, 2018

MARTIN KONVIČKA: NOSTALGICKO - STUDENTSKO - DEBILOFOBNÍ (k 15. březnu 1939/2018)

Tak kolegové studenti (nebo kterýkoli člen kterékoli akademické obce je můj kolega) prý chystají stávku. Za odstoupení Babiše, návrat demokracie, Zemanovu mrtvici a podobné hezké věci. Začala s tím prý DAMU, přesně jako tenkrát, a obce z různých měst již se organizují a přidávají, tu s rektorem v čele (Brno), tu po konzultaci (Ostrava). Ehm... 

Pominu, že to chtějí masově manifestovat 15. března, což prý je "Mezinárodní den proti policejní brutalitě", odkud vede linka ke jménům Ondráček - Babiš - Zeman - Ovčáček, či co. Jako by těm milým mladým mužům a ženám vůbec nedocházelo, že na 15. březen připadá i naprosto jiné, temné, výročí. To, po němže teprve začala v téhle zemi policejní brutalita. Slyšel jsem, že o dění v letech 38-39 se na dnešních školách mnoho neříká, no budiž. Nikdy nikdo nezmoudřel z toho, co mu říkali na vysoké škole, i já si svou skromnou entomologickou slávu postavil na tom, co nám ve škole neříkali. 

Pokud ale dovolí trochu řečí nostaglika, tak když jsme v listopadu 89 na universitách stávkovali (i tehdy začala DAMU), dělali jsme toproti rektorům. Kdo chtěl demonstrovat s rektory, chodil do prvomájových průvodů. A fakt jsme se v prvých dnech báli nejen polišů a estebáků, ale i vysokošlkoského establišmentu. Fakt jsme si my co jsme vystrčili xichty, uvědomovali, že nás ze škol mohou vyhodit.  
 
(O dohodách Bush - Gorbačov jsme tehdy neměli tušení, pokud to tušení někdo měl, bylo to pár zasvěcených v Praze, na Hanou či do Slezska tyhle věci nedorazily, neměly jak.) 

Dnešní mladí kolegové "se organizují" s podporou rektorů, a tak trochu pro rektory (čest výjimkám mezi nimi!), neb mnozí dnešní rektoři jsou stejní lidé, jako byli ti naši spolužáci, kteří nám tehdy házeli klacky pod nohy, odrazovali, udávali (dokud bylo komu). Stejní ve smyslu - totožná rodná čísla. A jsou tak tak trochu stejní, jako byli tehdejší rektoři (ve smyslu: konformní kariéristé bez širšího rozhledu, opět čest výjimkám).

Bylo by hezké, kdyby si na to vzpomněl takový Šimon Pánek. Nebo Zuzka Majerová s Ivanem Langrem.A mnoho dalších jmen - někteří se proslavili, jiní ne, všichni taknějak žijeme, užíváme radostí středního věku. 

A někteří si pamatujeme, jiní ne.

Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 10.3.2018

zdroj:

https://zpravy.idnes.cz/studenti-demonstrace-praha-milos-zeman-andrej-babis-vlada-premier-prezident-1vu-/domaci.aspx?c=A180309_115228_domaci_linv