8. dub, 2018

MARTIN KONVIČKA: SKRIPAL ŽIJE

Tak se nám stalo cosi, co "agenti Kremlu" předvídali jen v nejdivočejších statusech na sociálních sítích. "Zaručeně smrtelným ruským jedem" zavražděný agent Skripal normálně žije, vše zatím nasvědčuje na otravu špatným jídlem, Putin tudíž nikoho nezabil, Rakušané, Italové a prezident Zeman měli zas jednou pravdu - a bruselolezečtí ometáci typu agenta Babiše mají z ostudy kabát...

Všechny ty pindy o potřebě potrestat Rusko ... vyhošťování diplomatů, jako by měl zítra propuknout válečný stav ... mlžení o "nutnosti následovat spojence" ... věřit Britům, aniž by se čekalo na výsledky vyšetřování ... věřit jim, aniž by ukázali mrtvolu. Takhle naletět prolhané bábě, na to už jeden už musí být formát. Když člověk sleduje blamáž premiéra Babiše, musí opravdu pochybovat, zda to je ten tvrdý obchodník, který vybudoval mnohomiliardové impérium. 

Jenže přiznejme si - naletět v politice je snazší, než v obchodě, protože zatímco v obchodě musí být vidět výsledek (aspoň tu řepku musí někdo zasadit a sklidit), v politice jde mnohdy jenom o podrazy. Kór v politice západoevropské, která má dávno jeden jediný cíl - ještě chvíli uplácet a obelhávat vlastní populaci, aby si lidé ještě chvilku nevšimli, že politické špičky je prodaly. Babiš (a další "evropští vůdcové") prostě šlápl do lejna, připraveného někomu úplně jinému - britským voličům. 

Přemýšlím, jak by se měl zachovat chlap, když šlápne do podobného lejna. Znáte to - uvěříte kecům, že Vám manželka zanáší s Frantou, dodáte si kuráž a na Frantu se oboříte. Padnou hnusná slova, pak facka nebo rána, možná teče červená, každopádně jste za agresívního blbce. A pak se dozvíte, že manželka se netahá s Frantou, ale s Věrkou, brunetou ze sousedství. Jste za vola. Budete však proto nadále mávat pěstičkami a útočit na Frantu? Omluva je hořká pilulka, nic příjemného, je to však jediný způsob, jak se Frantovi nemuset do smrti vyhýbat, nebýt před celou dílnou, ulicí, hospodou, katedrou nebo partou za agresívní hysterku. 

"Promiňte nám to, přátelé, nechali jsme se do toho umotat tou prolhanou osobou - zkusme si ty diplomaty v klidu vrátit a už se k tomu případu nevracejme", měl by znít Babišův příští vzkaz k ruským partnerům. Není zrovna gentlemanské házet vinu na dámu - jenže britská premiérka není dáma, to se náhodou ví. 

Dámy nelžou, pakliže by tou lží uvedly do trapné situace třetí stranu. 

Autor: Martin Konvička, Německo, 8.4.2018