22. dub, 2018

MARTIN KONVIČKA: Filmová zábava dneška

Tak jsem zas jednou - vyzbrojen přepínačem (televizi nevlastním, byl jsem na návštěvě) - sledoval pár hodin sobotní večerní televizní vysílání. Filmovou zábavu...

Až tolik PROPAGANDY jsem nečekal. Byla všude. Aniž bych si pamatoval kanály, spatřil jsem:

1. Rádoby "historický" film ze Španělska s vikingskou dívkou žijící v dobách Richarda Lvího srdce (sic!), hodným a šlechetným muslimem, černou dominou a samozřejmě zlými křižáky. 

2. "Dobrodružný" film z Blízkého východu, kde hodný agent al-Šádí pomůže západní archeoložce zlikvidovat odporného křesťanského fundamentalistu s pumou v auťáku. 

3. ... a úplně nakonec "umělecké" sci-fi na ČT2, "Potomci lidí" z roku 2006, bizarně předznamenávající současný vývoj, ovšem ve sluníčkově perverzním gardu: Běloši se přestali množit, britská vláda vraždí "uprchlíky", nejšlechetnějším Britem je starý hulič, nevládkářská loď "Zítřek" se snaží zachránit lidstvo ...

Našlo by se víc. Uvědomil jsem si, že v "umění" je etnomasochismus přítomen už dlouho - jen jsme mu blahosklonně nevěnovali pozornost.

Sice chápu, že nespokojení intoši plijí na vše, co za něco stojí, ale PROČ TAK HLOUPĚ, a proč se spojili s "alternativou", nabízející zrovna jim jen zotročení ... to nechápu.

(Vlastně chápu, a o to je to horší)

Autor: Martin Konvička, ČR, 22.4.2018