26. kvě, 2018

MARTIN KONVIČKA: Nový Pákistán: Země politických vězňů

Tak nám na 13 měsíců zavřeli Tommy Robinsona. Záminka typicky nicotná, natáčel nezávislé zpravodajství před budovou, kde zrovna soudili dva pákistánské hnusáky, obviněné ze sexuálního zotročování domorodých bílých Britek...
 
V base plné mohamedánských delikventů to nebude mít lehké - z Británie víme o justiční vraždě Kevina Crehan, který vyfásl 12 měsíců za pohození slaniny před mešitou.  V britských věznicích hnijí i Paul Golding a Jayda Frasen, tváře hnutí Britain First. Seznam bude nejspíš delší, ne všechny případy proniknou do cenzurovaných médií. 
 
Tommyho Robinsona (nar. 1982 v dělnickém Lutonu, vlastním jménem Stephen Christopher Lennon) jsme my, čeští a středoevropští odpůrci islámu, sledovali přinejmenším od roku 2009, kdy založil krátkodobě populární uskupení English Defence League. Bylo to shodou okolností krátce poté, co vznikla česká iniciativa IvČRN. Spouštěčem se v Británii staly výtržnosti islámistů proti britským vojákům vracejícím se z afgánské války. Sledovali jsme pochody EDL proti islamizaci Británie, jejich protesty proti systematickému svádění a zotročování dívek ze sociálně slabých poměrů (novinářským eufemismem nazývané "grooming" - opečovávání), nevybíravé útoky médií a "bany" na sociálních sítích (v tomto směru je Británistán mnohem dál, než Česko). Drželi jsme palce jeho snaze prezentovat EDL jako nerasistickou organizaci (Robbinsonovým nejbližším kolegou byl indický síkh Guramit Singh Kaliari, mezi podporovateli bylo mnoho afrických křesťanů, Robbinson opakovaně podpořil Izrael a označoval se za "sionistu"). Pro to vše jsme s kolegy po nějaký čas vnímali IvČRN jako "pobočku" britské EDL a dokonce si nechali zaregistrovat organizaci Czech Defence League. 
 
Současně nás ale - asi tomu nemohlo být jinak - ovlivňovala "sluníčková" mediální propaganda, a to jak britská a mezinárodní, tak i česká. Četli jsme, že Tommy vystupuje pod falešným jménem; že se ještě jako fotbalový hooligan zapletl do nějakých rvaček a snad i seděl; že ho soudili za hypotéční podvod; že neměl nebo nemá k ráně daleko. Podobné výtky nepadaly jen od islámofilů, ale i od obecně "našich" lidí - týpek s ne úplně čistou minulostí, vazbou na fotbalové rváče a záškraby v trestním rejstříku nepředstavoval toho pravého hrdinu pro intelektuálnější část patriotické scény. Pochody přes islamizované čtvrti vypadaly v médiích příliš násilnicky, skoro "náckovsky". Všechny ty výhrady a opatrnost způsobily, že již zaregistrovaná  Czech Defence League nikdy nerozvinula svou činnost.... 
 
Jenže ruku na srdce - jaké měl Tommy, kluk z dělnické rodiny a bez těch správných sociálních kontaktů, reálné možnosti pro politický aktivismus? Jeho životní příběh je příběhem nespočtu kluků ze stejného sociálního prostředí - ze čtvrtí navázaných na fabriky, které během Tommyho mládí krachovaly a zavíraly, ze škol, kam postupně přicházelo stále víc "novobritů" a odkud byla jen krátký cesta k alkoholu či drogám, hazardu či rvačkám, do pasťáku či do basy. Kluků, kteří sledovali na vlastní oči, jak se kolem jejich sester, sestřenic a spolužaček motají starší snědí hoši (přičemž pokus "chránit svou holku" byl policií vyšetřován jako "rasismus"), jak dívky z jejich prostředí končí, přes drogové experimenty, v "péči" pákistánských pasáků; jak tátové odcházejí od rodin a mámy se uchlastávají. Kluků, jimiž britské elity opovrhují, jichž se tak trochu bojí, jež opustily a zradily - a rozhodly se je "potrestat a zničit" nekontrolovanou imigrací. Možnosti měl minimální, s aktivismem začal bez podpory mocných, bez financí a bez dlouhodobého plánu, šel do něj víc srdcem, než hlavou. Snadno se kritizuje zbabělým, kteří se nikdy nedostanou do Tommyho situace. 
 
Tommyho životopis (ten oficiálně hlídaný je třeba tady: 
 
 
se skutečně čte jako přehled klopýtnutí, průšvihů a omylů (například v době, kdy koketoval s "umírněným islámem" prezentovaným nadací Quilliam 
viz zde:
 
 
Současně z něj však vidíme, že se za svou věc stavěl a staví natvrdo. Mnohokrát byl napaden a zmlácen na ulici rodného města. Jeho rodina byla terčem vyhrůžek a provokací. Sám Tommy si už pobyl ve vězeních, kde hošikanovali muslimští spoluvězni.  

Naživo jsem jej poprvé potkal na podzim 2015 v Drážďanech, na jedné z demonstrací Pegidy (té, kde měl vystoupit jediný člověk z Čech a tak tu privilegium shrábl přitroublý snaživec, poslanec Černoch). Už první dojem mi prozradil, jak obrovský je rozdíl mezi mediálním obrazem a skutečností. Ten "zlý nácek" z pouličních pochodů je ve skutečnosti drobný chlapík, zhruba mé tělesné výšky. Pravda, je podsaditý a "udělaný" - zásluha posilovny, života na ulici, možná i dělnických genů po rodičích. V osobním styku je ale plachý, až klukovsky nesmělý. Mluví sekanou nosovou angličtinou, tou, které my "učebnicoví" angličtináři nesnadno rozumíme a která je mnohem angličtější než internacionalizovaný jazyk, známý z vědeckých či politických konferencí. Podle té angličtiny v Británii poznají člověka špatného třídního původu... Naše druhé setkání, zhruba o měsíc později, se odehrávalo na Albertově. Bylo to v den, kdy "Zeman stál vedle Konvičky", což je od té doby vytýkáno jak mně, tak prezidentovi. Těžko tomu budete věřit, ale pro mě samotného byla následná hospoda s Tommy Robinsonem silnějším zážitkem, než těch pár minut na pódiu. Konečně byl čas pokecat s Hrdinou - lidovým a kontroverzním, ale takoví už hrdinové bývají. Neprozradím vám, o čem jsme si povídali. Zjistili jsme, že toho máme dost společného. 
 
No a teď Tommymu - který se v posledních letech nestavěl do čela, nic nevedl ani neorganizoval a "jen" jezdil po Evropě a natáčel zprávy o probíhající islamizaci - napařili 13 měsíců natvrdo. Za to, že po všech těch soudech a kriminálech nepřestal věřit ve svobodu slova. Za to, že si stojí za svým. Britský establišment se ho bojí. Tommy, jako symbol, má ve své zemi pořád obrovský vliv. 

Kdyby mělo Česko normální patriotickou vládu, měla by následovat ostrá diplomatická nóta, možná i vyhoštění nějakých těch britských diplomatů (Rusům jsme to udělali za mnohem méně). Kdyby zde fungovalo vlivné antiislámské uskupení, politická partaj, která to myslí vážně, byl by čas svolat demonstraci před britskou ambasádu. Takto - a protože jsou naléhavější věci - nezbývá, než si ulevit od plic. 

BRITÁNIE JE ZKURVENÝ FAŠISTICKÝ STÁT!
 
Autor: Martin Konvička, Ostrava, ČR, 26.5.2018