29. kvě, 2018

MARTIN KONVIČKA: Otravní snobi, kam se podíváš

Přemnožili se nám na Zemi (a v zemi) nesnesitelní otrapové, kteří si přikládají mnohem víc důležitosti a významu, než jakého kdy budou schopni dosáhnout. Všechno ví úplně nejlíp, rozhodně lépe, než "lůza"...

Lůza je definována tím, že tyhle snoby ignoruje, kašle na ně, což ve snobech dál posiluje pocit jedinečnosti, vyvolenosti, nadřazenosti a nedoceněnosti. Někdo by v jejich postojích hledal narcisistické (tj. sebestředné) rysy, ale takto to není - narcista (což je porucha osobnosti) má své sebevědomí podloženo dřinou na sobě, současně o sobě stále pochybuje, byť tajně. Tihle o sobě nepochybují nikdy. 

No a pozoruhodné je, že se vyskytují na obou stranách pomyslné barikády. 

Případ prvý - snob patriotický

Případ se týkal brněnské inscenace "s vlajkou v kundě", kterou přerušilo uskupení Slušní lidé. Slušným lidem dnes (29.5.) cenzoři zlikvidovali stránku na facebooku. Sdílel jsem tuto jednu informaci - že účet Slušných lidí byl zablokován. Do normální debaty vlítl "zasloužilý antiislámista", znám ho dlouho, a začal mi vykládat, že uskupení si to zasloužilo. Protože "narušovat představení" prý není hezké, svoboda slova nadevše, Slušní lidé jsou banda "buranů a nácků", jejich šéf Pernica se kdysi dávno porval na fotbale a představte si - dovolil si pěstovat bojové sporty. (Ta poslední výtka pána snoba mě dostala - podle ní by byli "fuj" prakticky všichni důstojníci ozbrojených sborů všude na světě, protože, pokud se nemýlím, mají posilovnu a nějaký ten bojový výcvik povinný, nebo aspoň hrazený zaměstnavatelem, vyžaduje se od nich). Pána snoba mrzí (sic!), jak hluboko jsem klesl. On by nejraději islám potíral kavárenskými plky, případně sepisováním učených traktátů. Že to tak nefunguje, víme zatraceně dobře (nedávný případ pražského číšníka ukázal, že kluci machometánští na plky zhusta kašlou, dnešní vražda dvou belgických policistek jen připomněla, že bez bojového výcviku budeme jenom ovce). 

Dotyčný si samozřejmě vůbec nelámal hlavu s tím, že mně samotnému na inscenaci ani tak nevadila urážka křesťanství, nebo zneuctění státní vlajky, ale její celkové srabáctví a upatlanost. "Kdyby útočili na křesťanství v době španělské inkvizice, nebo kdyby si ta héérečka vytáhla z kujdy vlajku Saudské Arábie, případně modrou pseudovlajku EU, to by bylo protest. To by byli frajeři. Takhle to jsou jen obyčejní srabíci", povídal jsem jen o pár hodin dříve do jednoho rádia. Nic z toho dotyčný nechtěl vědět - chtěl moralizovat, poučovat a prudit.  

Případ druhý - snob eurohujerský

Je zrcadlovým obrazem snoba patriotického. Vyskytují se zejména na twitteru a stejně jako snobi patriotičtí se nezajímají o to, co a proč se kde děje, ale pouze a jedině kde se o událostech mluví, případně kdo o nich mluví. Jejich oblíbeným terčem jsou Parlamentní listy (jedno z nejčtenějších internetových médií, obviňované dnes a denně z poplatnosti Putinovi a šíření fake-news, což jsou výtky, jimiž hujer nešetří vůči nikomu, kdo není nadšen ze sebevražedného kursu dnešní EU). 

Jednalo se opět o útok na policistky v belgickém Lutychu/Liége, no a jakýsi snob hujerský mi kontroval, že o tom píší v Parlamentkách, takže se to nestalo. Prý jsou ty noviny hnůj, atd. atp. Tak jsem na dnešní Parlamentky koukl - a mimo jiné jsem tam narazil na Halíka, jakéhosi papeže všech českých euroblbečků. Vedle Halíka pak (namátkou) na text od jihočeské hejtmanky Ivany Stráské (ČSSD), text od pirátského poslance Lukáše Bartoně, a delší analýzu od Terezy Spencerové, která/ý je trans-člověk, navíc ve svých komentářích až úzkostlivě neutrální, takže by ji/jej měli hujeři vzývat skoro jako Halíka, který, ať je jaký chce, si pohlaví zatím přešit nenechal. 

"Zrovna dnes je v té "žumpě" i Halík", kontroval jsem nebohému eurohujerovi. 

Nastala krátká odmlka - dovedu si představit, jak se o hujera pokoušely mdloby, provedl několik telefonátů se svým psychologem, zamkl se v kanceláři, aby tak získal bezpečný prostor a aby ho kolegové neviděli, spolkl dva neuroly a na ty strašné Parlamentky se podíval. 

"Halík je tam jen citován!", setřel mě konečně onen dobrý občan. 

Inu, měl pravdu. Ty noviny nezískaly Halíkův autorský text, pouze přetiskly (bez komentáře a jen s mírným zkrácením) prakticky celý text z jiných novin, nejspíše z Lidovek. Jsou tedy "zlé" a "žumpa" … protože Lidovky by třeba Okamurův text nepřetiskly, to se náhodou ví. 

Snobi na obou stranách holt mají jasno. 
 
Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 29.5.2018