29. čvn, 2018

MARTIN KONVIČKA: Po summitu o migraci

Vždycky je divné, když si nějaké výsledky pochvalují jako jeden muž Babiš, Orbán i Merkelová. Chtějí být diplomatičtí, to se rozumí,  nikdo nepřizná prohru ani plichtu, navíc konkrétně od našeho premiéra z ANO můžeme očekávat jakoukoli habaďůru. Na čem se tedy naši mocní (ne)shodli a co to pro nás znamená? 
  
1. Mluvilo se o "zastavení nelegální migrace". To je samo o sobě habaďůra - migrace je nelegální, protože ji tak říkáme, Kdyby ji však Ouřad změnil na legální (např. formou slučování rodin, zmírnění azylových podmínek nebo prostě prohlášení nějaké další části světa za "nebezpečnou"), nebude třeba ji zastavovat. Nikdo s podivem nezmínil hlavní problém se současnou migrační vlnou (islámské vyznání drtivé většiny migrujících, vysoké riziko infiltrace fanatiky z fundamentalistických bojůvek) ani nezkusil definovat, která migrace by mohla být přípustná, nebo dokonce žádoucí (křesťané a sekularisté pronásledování ve svých domovinách alláhujícími fanatiky). 
 
2. Nikdo si netroufl deklarovat, že migrace obecně není žádoucí, migrace islámská pak je nepřípustná. Nikdo též nenavrhl prostředky, jak migrování do Evropy alláhovcům znepříjemnit. Možností je přitom dost, počínaje zákazem "halal" porážek a konče nepřípustností a drsným stíháním některých projevů islámského práva (sňatky nezletilých, dívčí obřízka a podobně). 
 
3. Tzv. hot-spoty (nekorektně a pravdivě "lágry") mimo Evropu mohou od migrace zčásti odstrašit: Péče o ty lidi v Alžírsku, Libyi či Nigeru nebude žádná hitparáda. Nikde však není záruka, že příslušné země mimo hranice EU budou na něčem takovém spolupracovat - stejně dobře by mohly shrábnout evropské subvence a žádné lágry nebudovat. Pokud je vybudují, můžeme čekat mediální masáž o tom, v jak strašných podmínkách čekatelé na azyl kdesi na Sahaře žijí - založenou zčásti na pravdě, nevybíravě útočící na city. 
 
4. Mluví se o "pohřební kvót" a jejich náhradě "dobrovolností". To je jistě dobrá zpráva pro Maďarsko nebo Polsko, jejímž patriotickým vládám mohou občané věřit. Už bych tolik nesázel na vlády slovenskou a českou - zejména, pokud by bylo přijímání provázeno odměnou v podobě EU dotací. Promigrační klaka v Bruselu v tom směru vyvine aktivitu - mluví se třeba o tom, že by dotace šly přímo obcím, které se odhodlají solidárně přijímat. Slovenský premiér Pellegrini už vykládá, že jeho země přijme "dobrovolně" 1200 dárečků - což je jasná zrada ostatních zemí V4 a návod pro Babiše. Ten by prodal i vlastní mámu a lákadlu dotačních sumiček může podlehnout. 
 

Pro republiku z výsledků summitu vyplývá jedno: Prvořadá důležitost podzimních komunálních voleb, protože tlak na "dobrovolnou solidaritu" se nejspíš přesune na regiony, města a obce. A taky potřeba hlídat každý krok Babišovy vlády - protože tomu chlapovi prostě nelze věřit.

Autor: Martin Konvička, kandidát do senátu Ostrava - Jih, ČR, 29.6.2018