16. zář, 2018

MARTIN KONVIČKA: SLOVINSKO: TRPASLIČÍ PŘEVRAT V TRPASLIČÍ ZEMI

Pamatujete na nedávný pokus shodit pod nejapnou záminkou "umírněně antimigrační" vládu slovenského premiéra Fica? Všímáte si neustálých, opakovaných a už únavných snah našich hujerů pošpinit tu Zemana, tam Okamuru, tady Babiše a tam Klause Juniora? Registrujete hysterické útoky proti Polsku a Maďarsku? Nepřátele Evropanů, schovaní pod falešnou maskou "evropanství", se nezastaví před ničím - dokonce ani před maličkým Slovinskem...

Dvoumilionový státeček, ležící na území historického Kraňska, jakož i částí Korutan, Štýrska, Gorice a Gradišky a Istrie (vše části Rakousko-Uherska) býval nejrozvinutější zemí meziválečné i poválečné Jugoslávie. Byl prvním, který se do Jugoslávie odtrhnul. Prastaré vazby na Vídeň, ale také na Prahu (české národní obrození bylo pro Slovince v XIX. století velkým vzorem!) Slovince vedly rychle na západ, co nejdál od "balkánských" slovanských národů. Dlouho to fungovalo. Slovinci platí eurem, země prosperuje, ve většině ekonomických ukazatelů je nad nebo na úrovni ČR. Jenže pak Slovinci na vlastní oči viděli "migrační krizi" - invazi takzvaných "Syřanů" přes Balkán a sousední Maďarsko. Maďarský plot odklonil invazi východním směrem. Na podzim 2015 pochodovaly po slovinských silnicích kolony mladíků, vykřikující Alláh agbar. Směr Vídeň. Spousta Slovinců si uvědomila, že odnárodňovací a proislámská politika Bruselu může národ, který je počtem obyvatel srovnatelný s Prahou s předměstími, smést z povrchu země prakticky okamžitě. Vysněný západ dostal hořkou pachuť. 

Červnové předčasné volby vyhrála (se ziskem 25 procent) pronárodně konzervativní Demokratická strana Slovinska Janeze Janši. Vypadalo to, že Slovinsko se připojí k Maďarsku, Itálii a Rakousku a společně utvoří hráz, bránící "rozšířenou V4" od jihu. Jenže i Slovinci mají své hujery. Nastal efekt "všichni proti vítězi", pět trpasličích stran (z celkem devíti stran zastoupených v Parlamentu) se spojilo. Vyfoukli Janšovi vítězství a v srpnu představili menšinovou vládu mladičkého Marjana Šarece. Představte si to asi tak, jako by u nás vládu sestavoval Kalouskův "Demokratický blok". Šarec je původním povoláním komik. Jediným programem jeho strany je on sám, ve volbách získal 12.5 procent a slibuje Slovincům "setrvání v pevném jádru EU". Takový Macron po jihoslovansku. 

Šarec (stejně jako Macron a stejně jako jemu podobní elementi typu Polčáka, Gazdíka nebo Hollana) je samozřejmě nestydatý lhář. V srpnovém inauguračním projevu sliboval Slovincům "ochranu jižní hranice" - tedy totéž, co prosazovala o vládnutí obehraná strana Janeze Janši. Muže však dělají činy. Ty ten xindlík předvedl včera, sotva měsíc po jmenování své vlády, když se připojil k řevu po "potrestání Maďarska". Téhož Maďarska, bez jehož pevného postoje by žádný Slovinec, krom těch jež se naučí bušit hlavou o zem, brzy nebyl. 

"Slovinsko vždy bylo konstruktivním členem Evropské unie a tyto sólo akce, které podniká visegrádská skupina a kvůli kterým bylo Maďarsko před časem napomenuto, nám nejsou blízké," citovaly toho milého muže včerejší noviny (zde: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/novy-slovinsky-premier-kritizoval-kvuli-migraci-zeme-visegradu/1663257). 

Naštěstí je Šarecova vláda nestabilní. Má 43 poslanců v 90-členém Parlamentu, závisí na vůli a nevůli ještě extrémnější levice. Zemi čekají předčasné volby, voliči v nich mohou politikaření trpasličích stran po zásluze odměnit. Zatím však Slovinsko - na rozdíl od Maďarska, Polska a snad i Rakouska - není spolehlivým spojencem. Vede ho křivácký vítač, který je s to prodat i maličký, dvoumilionový národ. 
 
Autor: Martin Konvička, kandidát do senátu Ostrava - Jih, ČR, 16.9.2018