24. lis, 2018

MARTIN KONVIČKA: Shrnutí politické estrády minulých dní

Nechtěné výsledky akce "anti-Babiš"...

1 - ukázalo se, že naši probruselští pučisté neumí dělat puče. Výprodejová reportérská diva natočí reportáž, a oni vyskočí jak čertík z krabičky. I ten Gottwald měl před pučem funkční 5. kolony v ostatních stranách (Fierlinger atd.) - tihle se snad ani nepokusili koupit si pár poslanců z ČSSD či ANO. Je ale docela možné, že už nemají za co.

2 - ČSSD je zbytečná strana. Kdo bude volit partaj, která je ve vládě, kterou odmítla podpořit, když všechny případné "výdobytky", které jim strana zajistí, stejně podepíše premiér?

3 - Není žádný rozdíl mezi Top09, ODS, STANem a Lidovci. Ani jedna z těch stran nemá lídra či významného řečníka, který by nebyl k smíchu a všechny chtějí totéž - vzít Babišovy jeho kšefty a dělat si je sami.

4 - Jedinou výjimkou z šedi uskupení anti-Babiš jsou Piráti. Jejich šéf se, na rozdíl od Fialy, Gazdíka a spol. nestydí mluvit. Proto se stal přirozeným mediálním mluvčím uskupení. Jeho poslanci se taky nestydí. Konečně otevřeně sdělili celému národu, že hlavním důvodem jejich existence je zaplavit zemi islámskými migranty a bruselskou buzerací. Nedivil bych se, kdyby do budoucna přitáhli část elektorátu Top09 či STAN.

5 - Okamura propásl příležitost mlčet. Kdyby na začátku krize nestál vedle Bartoše, Fialy a spol., přinejmenším by znervóznil vedení ČSSD, které by muselo počítat s více variantami. Koncem krize SPD situaci zachránila, ale přišla o lákavou pozici žádané nevěsty.

6 - Mlčení neprospělo V. Klausovi mladšímu. Vytoužený "spasitel pravice" se naprosto podřídil stranické disciplíně. Měl přitom více možností, co dělat - například si v pátek udělat den volna.

7 - Nikdo nevíme, co dalšího Babiš podnikne. Možná se pokusí dál lavírovat mezi bruselolezectvím a národovectvím, jenže ten prostor se mu, zásluhou hujerů, značně ztenčil. Alternativně může "vysát" patriotický program a voliče. Ledacos naznačí návštěva V. Orbána příští týden, v níž vidím snahu Maďarska připoutat Česko pevněji ke středoevropské politice.

Ať se však stane cokoli, tak "globální pakt o migraci" je v tuto chvíli mrtvý a politika Söröse a Merkelové, jejíž součástí anti-Babiš byl, je nad hrobem.

Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 24.11.2018