7. bře, 2019

MARTIN KONVIČKA: Klausovo Sarajevo, Babišovo Palermo & Washington & Vondráčkova kytara

Nemám rád premiéra Babiše. Pokládám ho za nepoctivého, chamtivého a trochu hloupého grázlíka bez zásad a vlastních myšlenek. Do politiky šel primárně proto, aby si ulehčil čerpání z bruselských penězovodů. Uspěl, protože nešetřil na marketingu a obklopil se všehoschopnými chamtivci (Jourová, Telička, Krnáčová). Povahově je kam vítr, tam plášť. Opravu si nemyslím, že to je vhodný "velitel" do časů Konfliktu civilizací...
 
Na vrcholu se drží jen proto, že všichni kolem jsou ještě o dost větší mamlasové, než on. Mamlasové neschopní přijít s čímkoli novým, od 90. let přehrávajících tatáž cirkusová čísla. Jedním z nich je "číslo Sarajevo" - poprvé (ne)úspěšně vyzkoušené na Václava Klause staršího. Jakmile vrcholný politik vytáhne paty ze země, cirkusová šmíra se na něj vrhne, vygeneruje "spiknutí" a "strašný škandál", kýmsi úkolovaná policie zkusí skřípnout jeho nejbližší spolupracovníky, dokonce se objeví podezření z temných machinací ("Klausova vila ve Švýcarsku"), zločinu ("únos choromyslného syna na Krym") a nezřízených orgií ("ožrali se ve sněmovně!"). 
 
Přitom se už od Sarajeva bezpečně ví, že to je k ničemu: Klaus Sarajevo ustál, Babiš ustál zimní estrádu s Palermem (pamatujete ještě?). Babiš samozřejmě ustojí i "korupčníka Faltýnka", i předloňskou(!) pijatyku s kytarou ve Sněmovně. Aby též ne - jsou to prkotiny i v očích moralistů, natož pak v očích našeho, ledasčemu uvyklého, národa. 
 
Trapnost situace však tentokrát podtrhují širší souvislosti. Babiš neodletěl na nějakou legrační konferenci (což byl případ Sarajeva a Palerma), ale na státní návštěvu za Donaldem Trumpem. Nebudou jednat jako dva šéfové států, ale jako dva šéfové exekutiv (nezapomínejme: funkce prezidenta USA spojuje funkce našeho Babiše a Zemana) - bude to tudíž nejspíš jednání velmi pracovní. Trumpova "pracovní" agenda okolo našeho prostoru je snad každému jasná - jde o udržení relativní nezávislosti zemí V4 jak na euroislámském Bruselu, jehož směřování musí bát Trumpovi jasné, tak na Rusku, protože Trump by nějaké posílení Ruska v Evropě pravděpodobně nerozdýchal vnitropoliticky. Babiš, pro své vlastnosti a pověst korouhvičky, je v této hře samozřejmě důležitou figurou. Ne nadarmo se říká, že "kdo je pánem Čech, je pánem Evropy". To si možná neuvědomuje premiér ČR, ale zatraceně dobře to vědí prezident USA, prezident Ruské federace, německá kancléřka i její věčně podroušení nohsledi na čáře Berlín - Brusel - Paříž. 
 
Babišovo jednání s Trumpem prostě je důležité, mnohem důležitější než naše domácí srandičky. I proto by se politická šmíra z DemBloku a médií mohla aspoň jednou zachovat ... řekněme dospěle, a neprudit jako malé děti. 
 
Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 7.3.2019