19. kvě, 2019

MARTIN KONVIČKA: TAK NÁM SEJMULI VICEKANCLÉŘE STRACHEHO...

Pozdní sobotní večer 18. května...
 
Vyhladovělý z terénu jsem se stavil v jihomoravském zájezdním hostinci, nechal se obsloužit na zahrádce a poslouchal společnost u vedlejšího stolu. Témata byla: "Mrdat děvky", "Hokej", "Wehrmacht málem vyhrál", "Jak natáhnout Pražáky (na stáčeném víně)" a "Marihuany není nikdy dost". Byla to společnost různorodá - muži i ženy tak 20-60 - krapet již obluzená a vysmátá.
 
Kdyby ty řeči v tu chvíli zaslechl a vzal vážně někdo z protagonistů pražské kavárny, asi by začal před zdivočelými venkovany opevňovat hradby hlavního města. 
 
Současně se z webu dozvídám, že šéf rakouských Svobodných a vicekancléř Rakouské II. republiky nedalekého Rakouska Heinz-Christian Strache, odstoupil a zemi čekají předčasné volby. Strašný prý skandál - chlastal v jakémsi hotelu "s Rusákama" a povídali si o miliardových kšeftech, ovlivňování veřejného mínění, prodeji mediálních domů. Konečně vypátrám kompromitující video, vlastně jen sestřih z něj. Se svou bídnou němčinou a přes "Děvky" a "Wehrmacht" od vedlejšího stolu mu moc nerozumím, ale jedno je jisté - jak Strache, tak jeho ruští komplicové, jsou v tom videu na káry. Asi jako můj vedlejší stůl. 
 
Pro toho, koho to uráží, dodám, že rakouský politik v tu dobu ještě zdaleka nebyl vicekancléřem a vše se stalo na Ibize, tedy v dovolenkové destinaci. 
 
Během svých dobrodružství z let 2015-16 jsem potkal spoustu politiků. "Na káry" jsem neviděl, myslím, žádného, ale ve stavu malinko uvolněném - tucty. Témata "kšefty", "média", "noviny si koupíme" a "za službu protislužba" byly naprosto standardním tématem hovorů - tak po 3. sklence. Podotýkám, že nikdo z účastníků neměl reálnou moc (člen vlády atd.). Kdyby měl, bylo by to, myslím, tématem po 1. sklence, ne-li před ní. 
 
Snad nejběžnějším tématem hovorů byly ruské peníze. Nikdo samozřejmě nikdy žádné neviděl, ale buď znali někoho, kdo je má, nebo slyšeli o někom, kdo by je mohl mít, kdyby. Velmi častou postavou těch historek byl "Rusák, se kterým se ten-a-ten ožral tam-a-tam". Čím více dotyční o "ruských penězích" mluvili, tím byli nadšenější, když jsem já, pouhý aktivista, následně zatáhl útratu. 
 
Párkrát, v úplně jiných obdobích života (když se to ještě smělo - tedy řekněme v "havlistických" 90. letech), jsem též poseděl s "ožralým Rusem" - širokou slovanskou duší. Když si vzpomenu na ty sliby věčného přátelství, fantastických kšeftů, rafinovaných intrik a zaručených plánů … Kdo tohle nezná, nikdy s žádným Rusem, širokou slovanskou duší, nepil. Dobře asi učinil - pít s Rusem se totiž v době liberálně-demokratické nesmí. 

Nemusím asi poznamenávat, že všechny ty fantaskní plány vždy odvanuly s ranní kocovinou. Ty Stracheho z Ibizy samozřejmě taky - nic z těch hrůz, o nichž prý mluví na tom snad 2-3 roky starém videu, se neuskutečnilo. 

Heinz-Christian Strache prostě odstupovat neměl. Jednak proto, že politici všelijaké fantasmagorie a dělení kšeftů vymýšlejí neustále (a to i mainstreamoví politici - ti to navíc občas i uskutečňují, je to nakonec jejich práce) a jednak proto, že každý má právo se scházet, s kým chce, být na fotce či videu, s kým chce, a v podroušení blábolit, co chce. Průšvih by nastal, až by se plány začaly uskutečňovat - a to se nestalo. 

(Do kategorie "každý" řadím i takového ministra Hamáčka a jeho fotky před mešitou. Ty fotky nevadí. Co vadí, je, že jde místní islámské ummě na ruku, což se ukázalo opakovaně. Naposled když otevřeně vyhrožoval lidem z komentáře k novozélandskému incidentu). 
 
Strache odstupoval neměl, protože jeho rakouská vládní krize může ohrozit vše, co vládní tandem Lidovců & Svobodných tak nadějně započal - od úzké spolupráce se zeměmi V4 a ochrany hranic, přes zákazy hidžábu a zákazy nočního vycházení rizikovým skupinám migrantů. Celá ta provokace s několik let starým videem, které se "najednou objevilo", má rukopis práce tajných služeb - v tomto případě německých. Snad si je toho kancléř Kurz, šéf Lidovců, vědom. Snad si uvědomuje, že jako "proněmecký" kancléř bude jen místodržícím nezajímavé provincie, zatímco dosud byl a je významným středoevropským politikem. 
 

Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 19.5.2019