24. čvc, 2019

MARTIN KONVIČKA: RAKOUSKÉ VELEHORY: TADY JE SVĚT JEŠTĚ V POŘÁDKU

Už pár let pořádám každoroční studentskou exkursi do Alp...
 
Z roku na rok střídáme destinace a horské výstupy prokládáme s "odpočinkovými" dny v podhůří. V mezích možností se ovšem vyhýbáme velkým městům. Za ta léta se učím rozumět zemi, která je nám tak blízká a vzdálená současně.

Hlavní postřeh? Rakousko, viděno očima turisty, vůbec není upjatá, šosácká země, což jsme měli v "kolektivní paměti" snad od dob Monarchie a posílili jsme si v 90. letech, když jsme na sebe vzájemně pohlíželi jako na bohaté, respektive chudé, příbuzné. Naopak mi zdejší fungování připadá jako jedno z nejsvobodnějších v Evropě. Posuďte sami. 

1. Nejmenovaný národní park, nejmenovaná řeka, organizovaný sjezd na raftech. Při přesunu "zákazníků" je jich do osmimístného auta nacpáno snad 12 (včetně sezení v kufru). Aby toho nebylo málo, má pořádající vodácká společnost přímo v sídle nápojové automaty - kde si můžete normálně koupit pivo. Když to srovnám s hony na pijící vodáky v Česku... 
 
2. Autocamping opodál, kde člověk narazí snad na všechny jazyky a SPZky bývalé Monarchie ještě z dob, kdy k ní patřilo i habsburské Nizozemí. Děti všeho druhu řádí jak tajfuni, rodičové a jiní dospělí se volně baví okolo několik ohnišť, dříví je snad v ceně, nevím. Samozřejmostí jsou opět nápojové automaty, včetně těch na pivo. Nikdo nevyvádí okolo nočního klidu, případně pití alkoholu před dětmi. Přesto se nedějí žádné větší excesy - lidé si zde chtějí užít volný čas, ne být na obtíž ostatním. 
 
3. Na kuřácké "nálevny" na benzínkách si člověk pomalu zvykl. Přesto je v Rakousku k vidění pár bizarností, na které se zvyká těžko. Třeba posedlost recyklováním odpadů - která vyúsťuje do řad různobarevných popelnic s nejrůznějšími (a pokaždé jinými) podmínkami užití, kterým nemohou rozumět ani místní a které jsou - skoro vždy a všude - beznadějně přeplněny, čert ví proč vlastně. Nebo využívání dešťové vody. Cisterny na ni jsou skoro všude, jsou skoro vždy prázdné nebo skoro prázdné (je sucho), a ovšem, dešťovka je "povinná" i v místech, kde máte o pár metrů dál vydatný zdroj vody nedešťové (horský pramen, krasovou řeku). 
 
To jsou ovšem jen drobné a spíše zábavné připomínky "německého" přístupu k dělání obyčejných věcí, které nemají šanci pokazit celkový obraz - obraz uvolněné, k návštěvníkům vstřícné země, jejíž obyvatelé se snaží žít, aniž by komplikovali život všem okolo. 
 
Autor: Martin Konvička, Rakousko, ČR, 24.7.2019