2. úno, 2020

MARTIN KONVIČKA: "Hon na Lipovskou"

V režii senátních hujerů prozrazuje zejména jejich strach...

Ať si o ČT myslíme cokoli, tak její Rada byla původně myšlena tak, že zahrne nejrůznější názorové proudy společnosti. Ing. Lipovská, nakolik ji chápu, reprezentuje směr patřící kamsi ke Klausovi seniorovi - tedy velký důraz na civilnost, ekonomické stránky života, práci a spořivost. Rozhodně není odmítnutím polistopadového vývoje, ale je adorací 90. let, kdy se ještě Republika vyvíjela samostatně, hrdinou dne byl podnikatelský self-made man, ze západu jsme se snažili kopírovat to lepší, ideálem mládeže nebyl dotační příživník papouškující čím dál nesmyslnější fráze. Reprezentuje též - trochu puritánské - křesťanství, bez děsivých experimentů s genderem a matením dětských hlaviček pohádkami o přihřátých princích. Politicky bych ji připodobnil k bavorské CSU, nebo rakouským Lidovcům. V neposlední řadě je vysokoškolskou učitelkou, takže reprezentuje akademické prostředí.

Tedy - žádná vyhraněná rebelie, spíš mírná skepse vůči soudobému hujerství.

Jim ovšem vadí o ona.

Nedovedu si představit, jak by se tvářili, kdyby v Radě měli zasednout zástupci ostřeji vyhraněných názorů, třeba nějaký odmítač zběsilého klima-alarmismu, nebo radikální ateista, nebo nějaký odmítač verbálního šavličkování s Ruskem. Přičemž to vše v součtu činí, když budu skromný, nějakých 40 procent populace.

Hujerští euromaoisté v té Radě prostě nesnesou JEDINÝ hlas, který by třeba jen korigoval současný šílený vývoj. Asi se bojí, že by někteří radní - takové ty "spící tváře", které třeba též nejsou z ideového směrování ČT nadšeni, ale neriskují ostrý střet - s příchodem mladé tváře získali něco odvahy, a začali by televizním ideologům sypat písek do soukolí. Mají strach, že by i občasný záblesk disentního názoru zničil televizní obraz zaručeně optimistických eurozítřků, tak odlišný od každodenní osobní zkušenosti milionů diváků.

Ukazuje se, jak zoufale křehký je svět všech těch Lásků, Smoljaků či Rabasů (ten mě tam osobně mrzí nejvíc). Oni nemají žádnou myšlenku, žádný filosofický fundament, o který by se ve svém hujerství mohli opřít. Celá jejich aktivita je jen o penězích (ne o těch drobných, které jako senátoři dostávají, ale o těch vysněných, které "jednou možná dostanou, když budou šoupat nohama s tou správnou partou") - a o umlčování každého, kdo nějakou myšlenku má.

Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 2.2.2020