20. bře, 2020

MARTIN KONVIČKA: KÉŽ SE ČÍŇAN, KOREJEC A RUS UDRŽÍ! (A DESINFEKCE, A PLICNÍ VENTILACE...)

Zprávy z evropských zemí i severní Ameriky jsou prachbídné, zato východní Asie (nejdříve zasažené, důsledně karanténované / testované) a Ruska (díky důsledné izolaci) dávají důvod k naději...

Není proto divu, že Čína, která k této válce mobilizovala už před dvěma měsíci všechny síly, je nyní jediná, která je schopna pomáhat - respirátory a elisa-testy pro Česko, plicní ventilace i s obsluhou pro Itálii. Holt toho vyrobili do zásoby. S měsíčním problémem své zdroje mobilizují i evropské země (nano-roušky z Liberce, manufakturní výroba reverzní transkriptázy, což je enzym nezbytný masívnějšímu testování), ale vše - pochopitelně - trvá. Odvykli jsme soběstačnosti a improvizaci.

V té situaci jsou čínské (a brzy jihokorejské, snad i japonské a vietnamské) zdroje k nezaplacení. Jistě, nebudou zadarmo a těm zemím obrovsky stoupne prestiž a politický vliv. Jenže jde o životy - a například takovému Německu nikdo nebránil, jednat s předstihem.

Teď je důležité, aby ty země udržely klesající trend infekcí. Aby nepolevily. Pokud poleví, nebudou schopny pomáhat. Pokud nepoleví, mohou při svém průmyslovém potenciálu pomoc znásobit. Nepodceňoval bych ani Rusko. Zůstane-li relativně beznifekční, má např. obrovský potenciál lihovarnického a chemického průmyslu. Netuším, nakolik si evropské vlády uvědomují, že po odeznění krize bude obrovské oblasti nutné regulérně "odmořit". Ty chlapy ve skafandrech, stříkající okolo sebe různé chemické fujtajbly, si pamatujeme z videí z Wu-hanu.

Internet je plný vtipů o plicních ventilacích, které si budeme bastlit svépomocí. Není to legrace - střední(!) odhady pro ČR předpokládají, že jich ve vrcholu můžeme potřebovat na 10 000. To dnes samozřejmě nikdo nemá, ale nepochybuji, že čínské, ale i ruské, výrobní závody větří příležitost. Byť by ruský přístroj vypadal trochu jako žigulík. Jiná věc je, že zájem bude obrovský, neuspokojitelný. Pevně věřím, že jako se před týdnem propojili tuzemští molekulární biologové - a navýšili testovací kapacitu - už nyní tvrdě pracují inženýři, konstruktéři, technologové. Bývali jsme mimořádně šikovný národ schopný improvizovat. Ta schopnost tady pořád je, jen ji probudit.

Vydržme!

Autor: Martin Konvička, Jižní Čechy, ČR, 20.3.2020