24. bře, 2020

MARTIN KONVIČKA: O ZAVŘENÝCH HRANICÍCH (+ DOVOLENÉ)

První šok pominul, krizový štáb oznámil, že hranice možná zůstanou polouzavřeny dlouho … 

A se zahraniční dovolenou raději nepočítat. A hned se ze všech představitelných stran ozývají hlasy o diktatuře a návratu do normalizace. Prý, proč je držet zavřené, když je Virus už všude. Nadutost alpských lyžařů, kterým se "přece nemohlo nic stát", zjevně nestačila.

Pominu, že si nedovedu představit, co by Babiš, Prymula a další z "normalizačního uvěznění národa" měli. Jsou na zahraničním obchodě, stejně jako příjezdové turistice (která JE důležitou částí českého hospodářství) závislí stejně, jako exportéři nebo hoteliéři. Spíše si položím otázku, co si od otevření hranic předtím, než krize pomine, slibují všelijaké hopsandy, jako ta na vypůjčeném obrázku. Jak si to vlastně představují. Kdo by je kde čekal.

Když si představím nejčastější "dovolenkové" destinace, tak v Itálii, Francii, Řecku či Španělsku je momentálně zavřeno vše, a protože začali pozdě, ještě nějaký čas bude. V Itálii se sice růst pomalu mění z exponenciálního na lineární, ale to neznamená pokles, jen zpomalení - od něhož je k poklesu ještě dlouhá cesta. O něco lepší je situace v Chorvatsku, ale netuším, proč by Chorvatsko v létě vítalo davy z promořených zemí. Čísla stoupají na severu Afriky a v Turecku, takže tam bych s letními radovánkami též nepočítal. Od rakouského Alpského spolku chodí e-maily o sezónním uzavření vysokohorských chat. Německo, Benelux, Skandinávie - tam bude situace ještě mnoho měsíců špatná. Jihovýchodní Asie (Thajsko, Vietnam a další atraktivní země) se téměř kompletně zalígrovaly, totéž Čína, Rusko, subsaharská Afrika a spousta ostrovních států v Tichomoří. USA zastavily lety ze zemí Schengenu - a rvou si vlasy, že je nějakáý čas povolovaly z Británie. Čísla stoupají - a opatření se zpřísňují - v Karibiku a Latinské Americe.

Prostě si uvědomme, že naše milá pohodlná liberální Evropa je světovým ohniskem pandemie, pro zbytek světa stejně nebezpečná, jako byly při všelijakých ebolách země typu Libérie či Konga. Zbytek světa nejsou magoři, aby nechali evropské přenašeče trajdat po jejich letištích a plážích.

Připočtěme, že izolace ohnisek je prvním pravidlem boje s jakoukoli epidemií. Souběžným pravidlem je zbrždění činnosti "superpřenášečů" - což, ať se nám to líbí nebo ne, jsou dálkoví cestovatelé s bohatým sociálním životem, tedy typičtí dovolenkáři.

Jistě, nějaký přeshraniční styk se časem obnoví, respektive nikdy nezanikl. Budou to jednotlivé cílové státy, které se budou samy chránit (zdravotními průkazy, bizarně drahým cestovním pojištěním, testováním na hranicích, povinnými karanténami pro příchozí). Návštěvy příbuzných, nezbytné obchodní cesty a podobně jistě možné budou - jsou za všelijakých přísných podmínek možné i nyní. Ale ještě dlouho to nebude uvolněné světoběžnictví s lacinými letenkami, couchsurfingem a rychlými přátelstvími na pár nocí. Ne proto, že by to "zakázal Babiš", ale proto, že lidé nikde na světě nejsou tak nezodpovědní, jako je západní "světoběžnický" liberál.

A čím důsledněji různá omezení vydržíme, tím dříve se vrátí to dobré z před-coronového světa.

Autor: Martin Konvička, Jižní Čechy, ČR, 24.3.2020