11. čvn, 2020

MARTIN KONVIČKA: NEPROMLUVILI VČAS, BUDOU MLČET NAVŽDY

Britští etnomasochisté předevčírem zaklekli spisovatelku Rowlingovou (Harry Potter), včera jakýsi seriál Little Britain...

 Dnes slyším, že se v USA stahuje z distribuce film či seriál Jih proti severu. A bude hůř, zakleknut bude postupně KAŽDÝ. 

Přiznám se, že mě to vůbec neznepokojuje. Naopak: Jen houšť a větší kapky. 

Protože: Zastal se někdo z dnes zaklekávaných např. molekulárního biologa Jamese Watsona, herečky Brigitte Bardotové, aktivistky Jaydy Fransenové, či Toho-Jež-Nesmí-Být-Jmenován? (Tommyo R.)

Nezastal. Všichni se báli, že by byl průser. A teď se diví. 

Vidím paralelu s vývojem v Rusku po revoluci. Kadeti se štítili monarchistů, menševici kadetů, eseři menševiků, staroleninisté eserů, trockisté staroleninistů, rudí oficíři trockistů … a zmrzlá těla jich všech, bratrsky a rovnoprávně, nakrmila rosomáky na Kolymě. 

Západní intelektuální a umělecké kruhy si musí projít katarzí podobnou té, kterou si ve 20. stoleté prodělaly vzdělané vrstvy ruské. Tamní inteligence musela být vybita, pomřít, a vzniknout znovu. Protože - za současný marasmus nesou všichni vinu. Vinni nejjsou "neomarxisté" nebo ilumináti nebo černoši nebo Arabové nebo EU nebo Soros. Vinen je každý jeden učitel, herec, spisovatel, redaktor či akademik, který si hleděl svého, byl "opatrný" - a držel hubu.

Tak ji holt bude držet dál.

Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 11.6.2020