13. čvn, 2020

MARTIN KONVIČKA: O PREMIÉROVI S KOKOSOVÝM OŘECHEM

Při pozorování západního šílenství si říkám...

Že je nejvyšší čas, aby vystoupil nějaký český STÁTNÍK, a veřejně řekl, že v tomhle s "vyspělejšími spojenci" fakt nejedeme, otevřený dědičný rasismus a kolektivní vinu založenou na barvě pleti v naší zemi nepřipustíme, naše silové složky se před grázly a hysterkami jakékoli barvy klekat nebudou, sochy historických velikánů bourat nebudeme (a Koláře, nebo jak se ten parchant jmenuje, za vandalismus adekvátně potrestáme). 

Uklidnil by tím veřejnost, která je opravdu znepokojena z toho, že naši spojenci a údajní vzorové padají do barbarství. 

Možná by ani nebylo od věci poslat domů pár amerických, britských,  francouzských a německých diplomatů - takový výchovný políček, aby si uvědomili, že se zeměmi na civilizační úrovni Konga se jedná jako se zeměmi na úrovni Konga. (Jo, a omluvit se těm ruským a pozvat je zpátky). 

Ani USA, ani "evropské velmoci", by nenadělaly vůbec nic. Jejich vlády jsou tak paralyzované, že nejsou s to s vyvinout něco jako nátlak ani doma, natož v cizině. A jejich korporace... Finanční moc ještě nějakou mají, ale ono to půjde dolů, a rychle. 

Trochu potíž je v tom, že vhodného státníka nemáme. Premiér - pořád ještě věří na dotace a kšefty s EU a "západem" a trochu s tím připomíná domorodce v Melanésii, kteří si v pralese budovali "letiště", seděli na řídící věži se sluchátky s kokosového ořechu a čekali, kdy přiletí vytoužené "cargo". Prezident... obávám se, sleduje základní taktiku politických šíbrů, nechat průšvih vyhnít a pak to komentovat z jakoby rozvážnější pozice. Jenže tohle vyhnít nemusí. Předsedové Sněmovny a Senátu … darmo mluvit, a vůdcové parlamentní opozice... už hledají nějakého dealera na Václaváku, před kterého by si klekli. 

Ať se nám to líbí nebo ne, státnicky se v dnešní situaci chová jen místopředseda Sněmovny Tomio Okamura - vzdor snaze médií dělat z něj legrační figurku. Víc, než na Okamurovu velikost, to ukazuje na ubohost všech ostatních. 

Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 13.6.2020