14. čvn, 2020

MARTIN KONVIČKA: AMATÉRSKÉ HISTORICKÉ SROVNÁNÍ

V intošsko-rebelském období... 

Které se v mém případě shodovalo s dobou krátce před a po r. 89, jsem samozřejmě přelouskal vše, co tehdy vycházelo o hippie-generaci, revoltě 60. let, nové levici (ano, až tak!), Timothy Learym a LSD (to jsem ještě netušil, že nezůstane u četby...), Woodstocku a komunitách v San Franciscu … i chicagské demokratické konvenci, kde musela být proti "mladým progresivním" nasazena Národní garda.

V těch knížkách samozřejmě byla spousta věcí romantizovaná a nebylo tam všechno, respektive, do hloubky jsem to nestudoval, jen "co přišlo pod ruku". Možná se tedy v detailech mýlím, ale nadhodím pár zásadních rozdílů. Začnu ale shodami - i tehdejší rebelové odmítali svět rodičů, války, na zisk orientovanou ekonomiku, rasismus, ničení životního prostředí, starou politickou třídu. Nicméně.

1) S lidmi jiných ras se veřejně objímali, ale nikdy se jedna barva před druhou rituálně neponižovala. A černí radikálové (Black Panthers atd.) se bili s policajty, ale ne s důchodci, mladými děvčaty a majiteli drobných obchůdků. Když se někde rabovalo, tak se taky střílelo. 
2) Fetovalo se ve velkém, ale jely se kvalitní drogy - ne prášky na spaní, antidepresiva a antipsychotika a už vůbec ne pervitin. 
3) Provozovala se "volná láska", a hodně - dnes neslyšíme u šukajících davech, ale už slyšíme o žárlivých scénách a vyhrůžkách sebevraždami mezi vůdci těch retardů. 
4) Různé "kmeny", u nichž se dala čekat i různá (nejen) politická orientace, pragmaticky spolupracovaly - např. drsnější motorkáři dělali ochranku při hudebních festivalech a hromadných psychedelických drop-inech. Vznikaly tak i intimní kontakty mezi lidmi opačných polarit. 
5) Ti lidé byli schopni uspořádávat velké hromadné akce, kde se nikdo neserval, málokdo kolaboval a nikdo nehladověl. A nikdo veřejně neškemral o jídlo. 
6) Umělecká díla se neničila, ale vznikala - nevím o tom, že by někdo strhl památník nebo sochu. 
7) I na tehdejším dění parazitovalo pár psychopatů (Ch. Mason), ale od těch se zbytek distancoval. Neadoroval je. 
8) Když přišlo na potlačení politických demonstrací, rebelové národním gardistům docela zatápěli, a to i po zatlačení hnutí do podzemí (Weather Underground, atd.) - aniž by měli za zády celou jednu politickou stranu, vedení velkých měst, právní kanceláře... 
9) Mnozí ex-hippies pokračovali v komunách, kde se sice (nejspíš) dál fetovalo a smilnilo, ale také se tam rodily děti a ti lidé se dokázali uživit tvrdou fyzickou prací (farmaření, práce v lese apod.). 

Tehdejší establišment nakonec celé hnutí rozehnal, dílem rozstřílel, domnělí vůdcové (např. T. Leary) si odseděli docela dlouhé roky a napsali v těch báních zajímavé knížky. Dnes to nebude nutné - v Seattlu se už po třech dnech rozhádali a hladoví. Brzy půjdou po sobě a shnijí ve vlastních lejnech. A možná přijde i Virus. 

Možná zjednodušuji, excesy jistě byly i tehdy (zrovna ten Mason!), ale celkový dojem byl naprosto jiný. Ze srovnání je vidět, jak za těch 50 let slavný "západ" zdegeneroval.

Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 14.6.2020