7. zář, 2020

MARTIN KONVIČKA: COVID & PODZIMNÍ VOLBY

Dávno, v předjaří, jsem si o začínající epidemii telefonoval se jedním kolegou, originálním myslitelem a statečným chlapem...
 
Jak jsem měl tehdy ve zvyku, nastíňoval jsem ty horší možnosti. "Ale to by byl konec světa, jak ho známe", zareagoval na mě s obavou v hlase. Inu uklidnil jsem ho, že až tak zlé to nebude, a povídali jsme si o něčem jiném.
 
Na ten rozhovor často vzpomínám. Ten chlap má pro strach uděláno, a přece se mu zachvěl hlas z představy různých nejistot. Vzpomínám na něj, když sleduji reakce politiků na současnou situaci. Politici (a jejich poradci, sekretáři, PR experti a vůbec celé aparáty) jsou definováni tím, že se ve světě vyznají, umí v něm chodit - jinak by se do politiky neproboxovali ani se v ní neudrželi. Za normálních okolností dlí v onom umění chodit jejich síla. Ta se může stát slabostí, začnou-li se události odvíjet příliš rychle.
 
Nyní, měsíc před krajskými volbami, nám vzlíná obávaná i očekávaná "druhá vlna" epidemie - již jsme nad čísly denních záchytů z jarního vrcholu, pomalu stoupají i vážné hospitalizace a úmrtí. Na vině je, jako u druhých vln všech epidemií, příliš rychlá ztráta opatrnosti a populistické kroky vlády, zejména uvolněné cestování do zahraničí. Lid to tak chtěl a premiér, který důsledně naslouchá průzkumům veřejného mínění (a máločemu jinému), lidu vyhověl. Jsou zde však ještě další dvě okolnosti. Prvou je "protiroušková hysterie", která začíná mít sektářsko-náboženský nátěr a občany napříč politickým i sociálním spektrem navádí, aby epidemii podceňovali. Načasování a pozornost, jíž se "skeptikům" dostává v médiích, naznačují, jako by šlo o někým postčenou operaci pod falešnou vlajkou, která má zakrýt nějakou větší lumpárnu. Kdyby šlo jen o ČR, mohli bychom uvažovat nějakou předvolební manipulaci, ale protože je antirouškařství silné v řadě zemí, půjde o nějakou lumpárnu nadnárodního dosahu. Odpor k opatřením, byť velice měkkým, samozřejmě zrychlí šíření Viru. Přidají mu i školy, kde žádná opatření dodržet nelze. Druhou okolností je neustálé ujišťování - ze strany ministrů, bankéřů, investorů, a dokonce - že "tentokrát ekonomiku nemůžeme ohrozit". Jako by byl občan předem připravován na nezbytnost obětí. Stát si to žádá, není jiné cesty. Přidal se i důsledně zakaranténovaný prezident republiky, čímž se u mnoha příznivců obrovsky shodil.
 
Premiér je v prekérní situaci. Na přání Lidu (a manažerské třídy?) uvolnil restrikce. Možná je chtěl nechat uvolněné do krajských voleb, aby mu voliči příliš nenadávali. Jeho známou strategií je nechávat situaci vyhnít a v pravou chvíli nastoupit jako Spasitel - přesně tak postupoval i na jaře. Jenže počty nakažených rostou rychleji, než si nejspíš dokázal představit a rychle kolabuje systém trasování a karantén. V pátek 4. září bylo nových případů téměř 800, v pondělí či úterý 10-11. září to může být tisícovka. Zvolna se vrší i vážné případy. Pokud by ale zavelel k přísným opatřením, zavírání škol a podobně, roznesou ho odmítači roušek na cucky. Grafy z jiných zemí ukazují, že podíl vážných případů a mrtvých strmě roste 2-3 týdny po vzrůstu nakažených. U nás to bude 30. srpna, týden před volbami. Dost času na to, aby opozice i "opozice" spustila řev, že situaci zanedbal, že opatření měla být tvrdší, že je vrah. Mohou jej kritizovat tytéž mluvící hlavy, které dnes řvou o "rouškovém fašismu" - lidé mají krátkou paměť.
 
Situaci dál zašmodrchává to, že typický volir Babišova ANO je starší člověk z venkova, nebo státní zaměstnanec středního věku. V obou případech jde o skupiny, kterých se ekonomické dopady karantén zatím příliš nedotkly - penze chodí dál, úřady mohou pracovat z domova, státní zaměstnance nikdo nekrátil na platech - a současně zahrnují mnoho zdravotně rizikových občanů. V jejich zájmu tak jsou důslednější opatření, než v případě mladších voličů a zaměstnanců privátního sektoru.
 
Výsledek voleb ovlivní souběh s dynamikou epidemie. Mohou se stát v zásadě 3 věci:
 
1. Zázrak. Růst počtů nakažených se zastaví, vážné případy a úmrtí téměř nebudou.
Pak Babiš bez s vysokým náskokem vyhraje krajské volby, jeho ANO si polepší v počtu senátorů.
2. Dramatický vzrůst epidemie před koncem září, premiér nedělá nic.
Pak je vysoce pravděpodobné, že dojde k odlivu starších a usedlejších voličů od ANO k těm politikům, kteří v posledním týdnu začnou epidemii svádět na současnou vládu. Nové voliče ANO nezíská. I tak bude mít Babišova strana dost krajských mandátů, ale některé kraje ztratí. Ty mu pak - až do voleb parlamentních - mohou všemožně házet klacky pod nohy.
3. Dramatický vzrůst epidemie před koncem září, premiér těsně před volbami zavelí k rázným opatřením.
Tím si udrží svůj základní elektorát (zejm. starší lidi), ale odradí další část podnikatelského sektoru. Volby nejspíš vyhraje, ale ne tak těsně, jako v případě varianty Zázrak. Je to ovšem kalkul cynický, protože nastálá zdravotní situace nebude o nic lepší, než v případě druhé varianty - a její řešení zůstane na Babišově vládě.
 
Ať ale situace dopadne jakkoli, bude to poprvé, co budeme volit v situaci, kdy o výsledku - do značné míry - nerozhodnou strategičtí šíbři a PR agentury, ale cosi neviditelného, přesto však přítomného, co neumíme řídit a co se nenechá uplatit.
 
Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 7.9.2020
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!