28. zář, 2020

MARTIN KONVIČKA: NÁŠ EPIDEMIOLOGICKÝ MNICHOV

Když odhlédneme od tragédií zesnulých a zmrzačených tak možná největší škoda, kterou jako národ a země tento podzim utrpíme, bude naprostá škoda morální...

Rozhádanost "chřipečkářů" s těmi druhými ní souvisí, respektive je to začátek ještě horších konců.

Mám na myslí vědomí, že jsme si tu šlamastiku přivodili jenom a pouze sami. Bylo vyhráno (květen - červen), pak přišlo fanfaronství ("oslavy konce") a nezodpovědná rozmazlenost ("zahraniční dovolené") a popíračství ("smtnost klesá, podvod"), a nakonec série posledních týdnů, kdy už různí starostové, rektoři, hejtmani.. atd. atp., naprosto fanfarónsky pokračovali v sebevražedném kursu, byť museli - a to všichni! - vědět, kam svěřené posádky kormidlují. Myslím všechny ty pozdně letní a zářijové koncerty, městské slavnosti a tancovačky.

Odpovědnost za orgie tuposti není zdaleka jen na Babišovi či vládě. Je difúzně rozptýlená v národě a spousta těch, kdo si jsou vědomi viny, teď mlží a zcestně káže, aby na ně nebylo tolik vidět. Brzy se ukáže, že současný nepsaný konsensus - že "pár tisíc tuhých starochů je přijatelná cena za normální život" - byl tou nejhorší volbou, jakou mohl národ udělat. Protože školy s rouškami a padajícími učiteli nejsou normální život, divadla či kina bez lidí taky nejsou normální život, zvenčí (ne zevnitř!) zavřené hranice též nejsou normální život. Brzy bude ještě hůř, budeme se stydět psát v seznamkách či životopisech zemi původu (protože nikdo nechce být zamořená špína) a začnou padat firmičky či firmy, které nebudou mít zákazníky, nebo zaměstnance, nebo vůli k dalšímu setrvání - ale ani nárok na podporu, protože přece "běží normální život".

Možná nejhorší škoda ale nastane na školních dětech. Ty totiž nyní na vlastní oči sledují selhání státu, který tady přece je nastolení aspoň nějakého řádu a pravidel. Vyprávějte dětem o jejich zemi/vlasti, úctě ke starším, demokratických zákonech atd., když vidí na vlastní oči nefunkčnost toho všeho.

České školní děti, které zažily Mnichov, volily u svých prvých voleb komunisty. Koho volily německé děti, které jako prckové zažily španělskou chřipku, se taknějak ví také.

Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 28.9.2020


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!