12. říj, 2020

MARTIN KONVIČKA: KDO CHCE, HLEDÁ ZPŮSOB...

"Debata" na téma Covid x lockdown...

Se - vedle hysterických výlevů - točí okolo ekonomických škod, a to zejména těch pro drobné živnostníky a menší, na erár nenavázané firmy.

Základní a ne zcela nesprávnou tezí "chřipečkářů" je, že tito lidé jsou vycinkáni z rezerv a jejich živobytí dalším lockdownem zkrachuje.

Pominu, že celá debata by byla zbytečná, kdybychom nebyli stejní debilové, jako Američané, Britové nebo Izraelci. A připomenu, že pomalým "promořováním" je živobytí těch lidí ohroženo víc, než ráznou karanténou. Karanténa by byla časově ohraničená, naopak "promořování" znamená nejistotu a propad všech aktivit na dlouhé měsíce, možná roky.

Opozice a "chřipečkáři" naprosto chybně křičí "Nezavírat!", čímž těm malým vystavují rozsudek smrti. Korporáty a erár totiž útlum přežijí. Korektní otázka, kterou by si vláda a společnost měly položit, zní - jak MINIMALIZOVAT škody a rizika pro malé a střední firmy, samoživitelky, rodiny s dětmi a podobně.

Vláda se tváří, že není z čeho brát, což je fatální lež. MINIMALIZACE ztrát totiž nemusí znamenat kompenzaci zisků, ale odpuštění či odklad povinných plateb - všech těch hypoték, leasingů, nájmů, splátek, sociálního a zdravotního pojištění, pokut a dalších plateb, které drobný podnik, nebo i občana-jednotlivce, neustále tlačí do bahna. Odkladem "na lepší dobu" by předlužený erár zas o tolik nepřišel, přežila by i většina (kapitálově silných) věřitelů. Další otázkou jsou prostředky "k přežití" (typu ošetřovného). Zde lze najít rezervy právě u těch, které lockdown finančně nepoškodí. Živí mě erár, ale dovedu si představit dočasné (a plošné) snížení mzdy, pokud by z ní byly živeny třeba mámy na ošetřovném. A dovedu si představit krizové opatření typu "milionářské" či "korporátní" daně. V minulosti se tak za krizí dělo, není to jen cesta socialistických vlád.

Tímto směrem má být už dávno vedena veřejná debata - ne černobílou manipulací "Krach nebo Prosperita", ale racionální diskusí, jak ochránit ekonomicky slabé.

Je ostuda, že vláda tímto směrem přemýšlet neumí, a ještě větší ostuda, že ji to opozice neučí.

Holt kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.

Audio:

http://svobodne-radio.cz/2020-10-09-studio-beta-martin-konvicka-a-jeho-komentare/

Autor: Martin Konvička, České Budějovice, ČR, 12.10.2020


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!