8. čvn, 2021

MARTIN KONVIČKA: PRO KOHO ŠLAPE ŠLACHTA?

Propirátský a protibabišovský seznam.cz dnes namazal schody "černému Petrovi" nastávajících sněmovních voleb, zaručeně čistému, ráznému a protikorupčnímu plukovníkov ve výslužbě Robertu Šlachtovi a jeho Přísaze...
 
Zveřejnil, že Šlachta vyloučil ze své partaje jakousi podnikatelku, která, cituji, "šíří dezinformace a názory Tomia Okamury či Hany Lipovské. Například o nutnosti referenda o setrvání České republiky v Evropské unii. Což je mimochodem v rozporu s oficiálním programem Přísahy...". Tím je i největším pochybovačům dáno na vědomí, že Přísaha není patrioticko-euroskeptickou alternativou k SPD, Trikoloře nebo (řekněme se zaťatými zuby) Babišovu ANO. Je alternativou k Top09 nebo Pirátům, protože podle skutků, nikoli podle řeči či gest, poznáte je.
 
Kdo trochu sleduje dění, není překvapen. Musel si například všimnout profesionálního rozjezdu kampaně, kterou neprovází novinářské okopávání ("Kde vzal peníze? Kolik má ta jeho partaj členů? Kdo jsou hlavní sponzoři? Jaké jsou jeho vazby a rodinné poměry?"), obvyklé u každého autenticky opozičního politického nováčka. Toho mlčení si všiml i ex-premiér Mirek Topolánek, který na twitteru označil Šlachtu za - Babišovu dvojku. Takové "Dvojky" nasazují političtí mastodonti, aby přilákaly hlasy těch voličů, kteří by z různých důvodů nevolili dotyčného Mastodonta (tj. Babiše), ale mohli by souznít s obecným směrem jeho politiky. Takových dvojek jsme v naší politice měli spoustu, typické jsou hlavně pro krajské volby.
 
Jenže kdyby byl Šlachta stínovým Babišem, těžko by vylučoval straníky za názory, které sice Babišovo ANO veřejně nehlásá, ale k nimž je probruselskou opozicí čím dál víc tlačeno. Naopak, dvojka či stín by mohla být prostořečejší, než Babiš sám. Tím padá i varianta, že Šlachtu nasadili buď Babišovci, nebo naopak probruselští anti-Babišovci, aby sebral hlasy národovecké opozice a komunistů. S takovou variantou má dobré zkušenosti zmíněný Topolánek - v posledních prezidentských volbách, zjevně s cílem oslabit Zemana, exhiboval v podstatě s mým starým programem a s takovými výroky proti islámské imigraci, že kdybych je sám veřejně hlásal, skoro jistě mě zavřou. Tím se ovšem odhalil jako šlapka laciná, takže jeho soudy o Přísaze - jaksi netřeba brát vážně.
 
Další variantou pak je, že je dvojkou lidí okolo DemBloku, nebo dokonce Pirátů (tedy "anti-Babišovců"), zaměřenou na voliče, kterým je proti srsti ostentativně prozápadní hujerství party jménem Spolu, i excentrická rudozelenost party okolo Ivana Bartoše. Tedy voliče, kteří by chtěli pokračování dosavadních poměrů s dotačními čórkami, evropskými dotazníky, všemocnými korporacemi a mediální cenzurou - jen by to rádi dostali v poněkud jadrnějším, méně ukňouraném balení. A uvítali by k tomu i trochu víc pořádku v ulicích a trochu méně všudypřítomné duhové propagandy. "Je to takové Spolu pro venkov", komentoval to kolega a nemohu, než souhlasit.
 
Pak je zde ještě varianta, že Šlachta, respektive jeho sponzoři, na to vše přišel naprosto sám - bez napovědy ze zavedených politických stran. "Národovci" svým radikalismem děsí a svou tupostí v časech pandemie se zdiskreditovali - zkusme tedy národovecký imidž bez národovectví, mohl si klidně říct, a nyní to zkouší. A není vyloučeno, že ho platí přesně ti, kdo kdysi platil národvce.
 
Ať je to jakkoli, Šlachta a jeho partaj není příslibem změny. Je nejspíš nasazenou figurkou (podoně jako v prezidentské volbě Topolánek) a už to, jak jej šetří média, zapáchá na sto honů pěknou levárnou.
 
Autor: Martin Konvička, Jižní Čechy, ČR, 8.6.2021
 
Zdroj:
 
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/slachta-se-zbavil-prvnich-tvari-prisahy-166765

PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!