14. zář, 2017

PETR HAMPL: PROČ JDE VLASTNĚ ODS DO VOLEB?

ODS konečně zveřejnila, co přesně chce po volbách prosadit, získá-li dostatek hlasů. Shrnula to do 12 požadavků a dokonce tomu platí reklamu. Ti, kdo čekali, že s Václavem Klausem mladším přijde obroda papalášské strany, budou ale nesmírně zklamáni. Z opravdu důležitých věcí se do jádra programu nedostala ani tečka. Ani zmínka o multikulturních neziskovkách, svobodě projevu, islámu, řádění ombundsmanky, ochraně hranic, spolupráci v rámci V4 a dokonce ani nejmenší zmínka o bezpečnosti! Co se týče EU, chce ODS pokračovat v sobotko-babišovsko-bělobrádkovské linii. Chce trochu remcat a nakonec udělat všechno, co bude z Bruselu nařízeno.

ODS by chtěla omezit byrokratickou buzeraci, ale zjevně neví, jak na to. Budou tedy probíhat audity (kolik za ně stát zaplatí?) a možná někdy v budoucnu bude nějaké nařízení zrušeno. Jenže pokud není ODS ochotna jít do střetu s aparáty, které ta nařízení produkují, je už teď jasné, že prohraje. ODS ví, že dotace jsou škodlivé, ale chce čerpat stejným tempem jako dosavadní vlády. Investičních pobídek prý bude méně, ale nic konkrétnějšího řečeno není. A tak je to se vším. ODS není spokojena se sobotkovským přístupem, ale není s ním ani úplně nespokojena. Chce to dělat jinak než ČSSD, ale zase ne úplně jinak.

Celý program obsahuje jediný konkrétní slib. Snižování daní. Ovšem i tady je formulace natolik neurčitá, že to taky může docela dobře znamenat, že průměrný pracující ušetří pár desetikorun (nebo ani to ne) a korporace budou ještě snadněji vyvážet stovky miliard.
Zkrátka, další úplně zbytečná strana, která už není schopná ani předstírat, že chce ještě něco jiného než zakázky pro své kmotry. A která spoléhá na volbu ze zoufalství. Volič má volit ODS, aby zabránil vládě ČSSD. A pak má zase volit ČSSD, aby zabránil vládě ODS. Můžete to tak dělat. Ale nečekejte od toho žádnou změnu. ODS není strana změny. Jeden Václav Klaus mladší na tom nic nezmění.

Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 14.9.2017

zdroj:

http://petrhampl.com/