25. zář, 2017

PETR HAMPL: NĚMECKÉ ELITY NEDOKÁZALY ZABRÁNIT NÁSTUPU AfD

Německá AfD je po včerejších volbách třetí nejsilnější stranou, jediným reálným opozičním uskupením a bude velmi obtížné je dále umlčovat. Není to ještě vítězství, ale je to vybudování předpolí.

Můžeme jen spekulovat, o kolik by byl ten výsledek lepší, kdyby se voleb účastnili pouze lidé s německým občanstvím.  Řada svědectví totiž potvrzuje, že úřady rezignovaly na kontrolu osobních průkazů, aby umožnily volit i imigrantům. Bylo by zajímavé zjistit, kolik hlasů dostali třeba Zelení od skutečných voličů.

Je dobré připomenout, co úspěchu AfD předcházelo. Členové a aktivisté byli zastrašováni, označováni za nacisty, vyhazováni z práce, byly u nich prováděny domovní prohlídky pod nejrůznějšími nicotnými záminkami, občas jim zapálili auto nebo je přepadli a zmlátili. Běžně byli označováni za odpad a ještě horšími slovy.  Probíhalo to se souhlasem vlády, médií a univerzit.  AfD totiž narušila jediný skutečný smysl voleb – představitelé elity demonstrují svým zahraničním kolegům, že dokážou přimět prostý lid k libovolně ponižujícímu jednání. Třeba k volbě stran, které usilují o genocidu Němců.

Těžký začátek AfD je ale podstatný z jednoho klíčového důvodu. Jenom u toho, kdo něčím takovým prošel, můžeme očekávat, že bude na straně lidu proti elitám. Že bude ochoten chodit do ostrých střetů. Že se nepřizpůsobí tomu, co se od „odpovědného politika“ čeká.

Mimochodem, v české velké politice se našly pouze dvě osobnosti, které měly odvahu se k AfD otevřeně přihlásit – Václav Klaus a Tomio Okamura. Teď bude zajímavé sledovat zejména ODS a Realisty. Ještě včera pro ně byli AfD „hajlující náckové“ a „populisté“. Odhaduji, že do konce týdne se k nim začnou hlásit.

Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 25.9.2017

zdroj:

www.petrhampl.com