2. říj, 2017

PETR HAMPL: GOOD BUY, NIGEL FARAGE & UKIP

Když dnes vidíme vlastenecké strany, které sice ještě nevítězí, ale všude po Evropě zatápějí establishmentu, sluší se připomenout, že dlouho to byla UKIP (UK Independence Party), kdo držel prapor revolty proti euroelitám. Protestní strany v dalších zemích ještě nebyly dost silné, byly příliš pohrouženy do specifických problémů nebo jsme o nich prostě nevěděli. Projevy Nigela Farage pronášené v Evropském parlamentu rezonovaly celou Evropou.

Ale časy se mění. V parlamentních volbách v roce 2015 strana získala skoro 4 miliony hlasů a jen vinou specifik britského systému nezískala zastoupení v britském parlamentu. Ale v letos to bylo necelých 600 000. Strana neví, co dál.

Koncem minulého týdne byl zvolen nový šéf strany. Henry Bolton je bývalý poslanec za euronadšenecké Liberální demokraty a má za sebou kariéru profesionálního byrokrata v OSN. Typický multikulturní elitář, který hlásá – mimo jiné – otevřené hranice a neomezenou imigraci. Zkrátka, konec protestní strany.

S podivem ale je, že Henry Boltona protlačil do nové funkce Nigel Farage osobně. Jediným argumentem byla snaha zastavit ty, kdo tvrdí, že islám – nebo aspoň šaria a džihád – nejsou slučitelné s britskou kulturou a politickým uspořádáním. To bylo spojeno s osobními útoky na představitelku „populistického“ Ann Waters křídla a řeči o tom, že kdo hledá souvislost mezi útoky a islámem, ten je nacista. Merkelová by to neformulovala jinak.

Možná až teď plně chápeme, proč UKIP nikdy neprotestovala proti likvidaci svobody slova ve Velké Británii, cenzuře sociálních sítí a proti zatýkání za domnělé projevy rasismu.  Zkrátka, Nigel už jen mechanicky opakuje své staré fráze, ale k současnosti nemá co říct. Do politického důchodu s ním půjde i UKIP. Strana ztratila naději na změnu.

Ale staré Nigelovy projevy se budou pouštět ještě po letech.
Mimochodem, v České republice také působí strana spojující odpor k EU s láskou k islámu. Vede intenzivní kampaň a atakuje jednoprocentní preference.

Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 2.10.2017

zdroj:

www.petrhampl.com