10. říj, 2017

PETR HAMPL: NÁRODNÍ BOHATSTVÍ: LITHIUM NEBO POCTIVÁ PRÁCE?

Někdy v roce 1998 v české prostředí převládla úžasná myšlenka ekonomiky založené na zahraničních investicích. Mnozí se už viděli na místech korporátních manažerů a čekali, že za Prahou vyroste další Sillicon Valey. Víme, jak to dopadlo. Vydrancovaná země, ze které ročně odchází stovky miliard korun. Zisky pro korporace, pro Čechy mizerné platy a pochybné privilegium platit investiční pobídky. 
Pak přišly evropské dotace. Opět úžasné vize a stejně špatné konce. Zbohatlo pár podvodníků, většina je na tom ještě hůře. 

Do třetice všeho dobrého přichází další samozvaní spasitelé a nabízí zbohatnutí. Tedy, oni nejsou další, jsou to ti stejní lidé, co už nás podvedli dvakrát. Tentokrát jde o lithium a je zapotřebí strašně rychle podepsat nějakou složitou smlouvu a moc nepátrat, co se v ní vlastně píše. Vzduch je opět plný velkolepých slibů. 

Tentokrát si už ale dokážeme představit, že nakonec zůstane jen zdevastovaná krajina, jejíž obnovu bude platit český stát a celkové poměry zničené dovozem tisíců dělníků z třetího světa (protože za mizerné mzdy místní nebudou schopni pracovat). A to ještě budeme platit investiční pobídky. To není jen planá hypotéza, Lubomír Zaorálek už začal vyhrožovat, že když nebudeme vůči australské těžební společnosti dost vstřícní, může taky odejít jinam. Jako by lithium leželo všude a těžební společnost byla jediná na světě. 

Základní lidská zkušenost říká, že zakládat hospodářství na umu a pracovitosti místních lidí je lepší než je zakládat na surovinách. Masivní těžba by měla začít až poté, kdy budeme mít NAPROSTOU JISTOTU, že nenaruší místní řemeslo a zemědělství. Dokud tu jistotu mít nebudeme, raději nechme suroviny pod zemí. Však ony se tam nezkazí. A pokud by se už měly těžit, tak jedině státním podnikem. Ten bude asi méně efektivní, ale zase se nemůže domáhat arbitráže a desítek miliard za údajně zmařenou investici. 

Mimochodem, jednoznačným politickým vítězem celé kauzy je Andrej Babiš. Čekal jsem, že odpálí pár dnů před volbami nějakou novinku ohledně privatizace OKD, ale byl připravený mnohem lépe. Kauza lithium v této chvíli vypadá jako něco řádově většího než nejen Čapí hnízdo, ale taky biopaliva a všechny ostatní Babišovy špíny dohromady. Jeho kritici z řad tzv. solidních stran smrdí mnohem více než Babiš, navíc linky vedou až k pravdoláskovým oligarchům Bakalovi a Janečkovi. 

Možná, že se kauza později ukáže jako uměle nafouknutá, ale v této chvíli se každý "tradiční politik," který varuje před Babišem, jenom zesměšňuje. Kauza Čapí hnízdo skončila a dnešní zahájení trestního stíhání na tom nic nemění. Proč by měli voliči řešit 50 milionů, když "tradiční strany" kradou před očima voličů 500 miliard. Aspoň v téhle chvíli to tak vypadá, a do voleb to tak vypadat nepřestane. Sociální demokraté a lidovci jsou v kauze lithium namočeni až po uši. Jak jsou na tom ODS a TOP09 můžeme soudit z toho, že kritizují pouze jediný aspekt celé kauzy. A sice to, že na zlodějském memorandu není podepsán jejich politik, ale sociální demokrat. Andrej Babiš zase převezl celou tradiční politiku. 

Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 10.10.2017

zdroj:

www.petrhampl.com