15. pro, 2017

PETR HAMPL: Násilně přinuceni k pokroku

Bývalý vysoký manažer korporace Facebook (a dnes spolumajitel nějaké další technologické firmy) Antonio García Martínez se nechal slyšet, že svým dětem zakázal Facebook a další sociální sítě. Vzbudilo to trochu pozornosti, hlavně proto, že z jeho vyjádření je jasné, že si je vědom, že pobyt na sítích neprospívá psychice.

Ale zajímavé je to ještě z jiného pohledu. Je to výpověď o autoritativní rodině, kde otec prostě zakáže a je to. Nějak se to neslučuje s moderní pokrokovou domácností, kterou bychom v takovém prostředí čekali. Konec konců, kdyby to samé zakázal běžný otec z nižší vrstvy, už má doma razii ze sociálky a obvinění, že brání dítěti v rozvoji.

Potvrzuje to, co víme i z jiných zdrojů. Ti nejbohatší a nejmocnější žijí překvapivě konzervativně. Kašlou na řeči o moderním životním stylu. Jejich děti vyrůstají ve stabilním prostředí, kde mají oba rodiče a jsou vychovávány poměrně přísně. Matky se jim věnují na úkor své kariéry. To všechno pak zvyšuje životní šance těch dětí.

Takové ty řečičky o tom, že “svět se změnil a musíme to akceptovat,” podpora svobodných matek nebo dokonce homosexuálního či skupinového rodičovství a podobně – to všechno je určeno nižším vrstvám. Do těch se to cpe horem dolem skrze media, vzdělávací systém, nastavení sociálních programů, agresivní neziskovky, a často i všemocnou státní byrokracii. Ti nahoře na tom vesměs slušně vydělávají a ještě to zvyšuje rozdíly mezi třídami. To  nemá chybu.

Jestli jste si nenechali ujít nedávný televizní pořad o Barnevertu, možná jste si všimli zmínky o tom, že do bohatých rodin kontroly nechodí. Razie v domácnostech a násilné přinucení k pokroku je určeno pro chudé. Mimo jiné proto, aby chudými zůstali.

Autor: Petr Hampl, Dobřichovce, ČR, 15.12.2017

zdroj:

www.petrhampl.com