31. pro, 2017

PETR HAMPL: Co ukázal incident v Brně

Kdyby byl předseda vlády chlap, vystoupil by před národ a jasně by řekl: „Ano, máme tu program usazování afgánských bojovníků, kteří spolupracovali s americkou armádou. Zdědili jsme ho po předchozích vládách. Je jich tu tolik a tolik, budou tu ještě tolik let, program bude trvat tolik let. V Brně nám to ujelo, slibujeme zlepšení bezpečnostních opatření, konkrétně tohle a tohle…“

Důvěra by byla obnovena a lidé by uznali, že to není Babišova vina.

Jenže místo toho se premiér schovává. Ministr vnitra zjevně lže. Všichni vidí, že afgánský zabiják nebyl vzat to vazby, i když se prokazatelně dopustil pokusu o vraždu a lze předpokládat opakování. Není těžké si to dát do souvislosti s nedávným případem, kdy jinému Afgánci prošel prokázaný pokus o znásilnění zdravotní sestry v Praze na Bulovce, a s tím, že ministerstvu vnitra uklouzlo, že i v tomto případě byl pachatel pod jakousi speciální státní ochranou.

V dobré paměti je ještě „muž ve žluté bundě“, který velel partě skinheadů. Ministerstvo vnitra nejprve tvrdilo, že s ním nemá nic společného. Pak dokonce iniciovalo trestní stíhání těch, kdo poukazovali na podezřelé souvislosti. A nakonec ministerstvo přiznalo, že se jednal o kriminalistu ve službě.

Tentokrát jde ale o něco závažnějšího. A sice o program usazování afgánských džihádistů, ke kterým mají Američané určité závazky a zároveň je nechtějí vpustit do své vlastní země. Žijí tedy v České republice a jsou chráněni proti trestnímu stíhání. Detaily nebyly zveřejněny což napomáhá šíření fám. Nejspíš přehnaných, ale kdo ví.

Nicméně celá záležitost má i pozitivní stránku. Ukázalo se, že v Brně působí skupina Slušní lidé, jejíž příslušníci jsou ochotní postavit se na odpor ozbrojeným agresorům a jít do rizika. Teď jsou ti brněnští kluci "jenom" pořezaní, ale stejně dobře mohli být mrtví. „Pořezání“ totiž v tomto případ znamená v tomto případě hluboké řeznobodné rány, které původně mířily na krční tepnu. Afgánská ruka, která vedla nůž, byla zjevně zvyklá zabíjet. Splnili občanskou povinnost, když chránili svou spoluobčanku a projevili neobyčejnou odvahu. Jsem hrdý, že patřím ke stejnému národu a stejné civilizaci jako oni.

Mezitím mi kavárenští intelektuálové píší, že se vlastně nic nestalo, protože jeden z pořezaných hrdinů byl arménské národnosti. Fackovat vás je málo! Nejste nic jiného než morální a intelektuální odpad!

Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 31.12.2017