16. úno, 2018

PETR HAMPL: Dvě poznámky o státní správě (teď už Babišově)

Nejvyšší správní soud vydal další rozsudek, kterým fakticky jen napravuje naprosto děsivou nemohoucnost a amatérismus ministerstva financí...

Zrušil praxi spočívající v tom, že když daňový úřad narazí na podvodníka, ze kterého nemůže vyrazit peníze, vybere ty peníze od někoho naprosto poctivého, kdo řádně platí daně a kdo se "provinil" jen tím, že má něco, co se dá snadno zabavit. Taková praxe zvýhodňuje zločince, trestá poctivé a především otevírá prostor pro neomezenou korupci - jak jinak se ubránit než obálkou příslušnému řediteli finančního ředitelství? Je to svědectví o zemi, kde se byrokracie vymknula kontrole a kde se ministr už ani nepokouší něco ovlivnit.

Nedávný rozsudek ústavního soudu ve věci EET ukazuje stejný vzorec. Soud fakticky jen zrušil některé školácké chyby, které zákon obsahoval a které by profesionálně fungující ministerstvo nikdy nemoho vypustit.

Děsivá úroveň státní správy, která je každým rokem dramaticky dražší a každý rok odvádí horší práci, není jen vinou poslední vlády. Ten trend trvá minimálně 10 let. Nicméně premiérem je Andrej Babiš a nikdo jiný nemůže být volán k odpovědnosti za to, že nejsou podnikány kroky k nápravě.

Druhá dnešní poznámka ke stavu státní správy. Nejvyšší správní soud před pár týdny rozhodl, že Uber je taxislužba jako každá jiná a že na její řidiče mají být vztahována stejná pravidla jako na všechny ostatní taxikáře.

Jenže Uber není jen tak někdo, jedná se o dceřinnou společnost Goldman Sachs, takže pražský magistrát i ministerstvo dopravy odmítly vůči uberistům vymáhat zákon. Čeští taxikáři se domáhali nápravy zoufalými akcemi v ulicích a dnes Babiš slíbil, že "rázně ukončí" praxi, kdy Uber nahrazuje taxikáře cizinci bez koncese, ale je velká otázka, zda k tomu opravdu dojde. I kdyby se tak ale stalo, není přece možné, aby úřady dělaly svou běžnou práci jenom pod tlakem. Většina z nás nemůže zablokovat pražské ulice.

Znovu to potvrzuje, co jsem psal ráno. Státní správa je každým rokem podstatně dražší a funguje podstatně hůře. Odpovědná osoba Andrej Babiš.

Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 16.2.2018