22. úno, 2018

PETR HAMPL: Úředníček dělnickým vůdcem? Leda tak pro srandu králíkům

Profesionální politik a hračka lobbistických skupin Jan Hamáček se rozhodl, že bude dělnickým vůdcem. Je to skvělé rozhodnutí. Akorát, že to není snadné. Zejména když nevíte, co to slovo znamená. Takže poradci z reklamní agentury poradili, že to, čím pracující žijí, je zvyšování daní.

Jenže pozor, tradiční dělničtí voliči podporovali poměrně vysoké daně v určité situaci. K té patřilo třeba to, že měli pocit, že ti bohatí nahoře jsou v zásadě neužiteční.  Tenhle pocit ještě vzrostl, jenže snaha ČSSD drsně zvýšit daně řadovým obchodníkům a konstruktérům ve stejné fabrice, to není zrovna to, po čem by byla poptávka. Zdanění korporací, to by bylo něco jiného, jenže ty se stejně placení daní vyhnou a všichni to vědí.

A pak je tu otázka, co se s vybranými penězi stane. Byly doby, kdy zvýšení daní znamenalo lepší pomoc těm, kdo se ocitli pod hranicí chudoby. Dnes to vypadá, že ještě větší poptávka je po bezpečnosti. Mnozí by byli ochotní platit vyšší daně, pokud to znamenalo střežené hranice nebo výcvik domobrany. A ještě více je pochopitelně těch, kdo by k takovému účelu podpořili zdanění druhých.

Jenže v Hamáčkově multikulturním pojetí znamenají vyšší daně více peněz pro neziskovky, více inkluze a ideologie do škol (a tudíž snížení úrovně výuky pro děti z pracujících rodin) a především peníze pro organizovanou migraci. Tímhle, že si získá dělnickou třídu?

A za tou hloupostí je arogance a pohrdání. Představa pracujícího jako závistivého primitiva, kterému ke štěstí stačí, že inženýr musí platit víc. Jenže ono to nefunguje a fungovat nebude. Stejně jako nefungovalo stahování králíka.

Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 22.2.2018