15. bře, 2018

PETR HAMPL: Předčasné volby? Tomu nevěřte.

Usilují fašizující bandy, které momentálně ovládají Českou televizi a povykují na Václavském náměstí, o předčasné volby? Nevěřte tomu.

Kyjevský majdan, který je vzorem, totiž vypadal poněkud jinak. Prezident byl sice vyhnán, parlament rozpuštěn a volby vypsány... jenže. Kdyby se po vlně demonstrací konaly na Ukrajině v roce 2014 normální volby, nejspíš by v nich znovu zvítězil vyhnaný prezident Viktor Janykovič a zcela jistě by výrazně uspěla jeho Strana regionů. Aspoň se na tom shodovaly všechny výzkumy veřejného mínění. Bylo jim tedy zabráněno kandidovat. Neonacistické skupiny terorizovaly zemi, přepadaly potenciální kandidáty janukovičské strany, zastrašovaly je... Vlastně byla znovu použita metoda, která kdysi  přivedla k úspěchu Adolfa Hitlera a se kterou dnes do určité míry pracuje Angela Merkelová.

Kromě toho se můžeme jen dohadovat o aktivitách tajných služeb či speciálních skupin. Nemám na mysli přiblblé konspirační teorie, podle nichž Putinovi agenti zadávají inzerci na Facebooku, ale skutečné tajné služby schopné vydírat, vyhrožovat, ovlivňovat. Dost možná, že demonstranti svým rámusem jenom poskytují clonu pro nestandardní operace.

Nevěřme tomu, že pokud by skupiny, které dnes demonstrují „za odkaz Václava Havla“ nebo sbírají milion podpisů, uspěly, že by byly dalším krokem svobodné volby. Spíš můžeme předpokládat stanné právo, zatýkání odpůrců, převýchovné tábory. A hlavně nevěřme, že by se mezi nimi „liberálními demokraty“ našel někdo, komu by to vadilo. Aktivisté „kavárny“ mají mozky vymyté natolik, že kdyby byly zítra obnoveny transporty do Osvětimi a kdyby pánové Halík s Pánkem v České televizi vysvětlili, že je to v pořádku, aktivisté tomu ochotně zatleskají. To není nadsázka, to je popis mentálního stavu.

Smutné na tom je i to, že my, kdo tak bytostně nesouhlasíme s Andrejem Babišem, kdo ho pokládáme za mafiána a zbabělce a za packala, který decimuje českou ekonomiku i společnost, tak mu teď musíme držet palce, aby to ustál. Škoda jen, že nemá dost odvahy, aby dal průchod své pomstychtivosti.

Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 15.3.2018