4. čvn, 2018

PETR HAMPL: Jak strašně moc zkorumpovaný musí člověk být, aby označil členství v EU za výhodné?

Zatímco veřejností otřásá debata o tom, zda má strkání národní vlajky do dámského přirození hodnotu ročního dělnického platu, prošly celkem nenápadně zprávičky o ekonomických změnách v Evropské unii.

První spočívá v tom, že od roku 2020 bude maximálně přípustný objem evropských dotací pro ČR přesně stejně velký, jako kolik se tam posílá. České republice ovšem zůstanou veškeré byrokratické povinnosti. Ano, slyšíte správně. Budeme živit tisíce úředníků a platit vytváření milionů dokumentů, abychom získali peníze o celkovém objemu nula. Andrej Babiš se už nechal slyšet, že bude tvrdě vyjednávat, ale ten záměr v zásadě podporuje.

Druhou změnou je uzavření trhu. Česká firma bude smět působit v Německu pouze v případě, že svým zaměstnancům bude vyplácet německé platy a všechny další tamní benefity. Samozřejmě, že pak bude stejně drahá a německý zákazník dá raději přednost domácím.

Milovníci úřední buzerace se ale bát nemusí. V této oblasti o nic nepřijdeme. Jenom za poslední týden pronikly na veřejnost dva nové nápady. Regulace svítivosti cirkusových světel (aby lev proskakující obručí nebyl zohledně oslňován) a také zákaz používání plastových příborů při piknicích.

Jak strašně moc zkorumpovaný musí člověk být, aby označil členství v EU za výhodné?

Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 4.6.2018