11. lis, 2018

PETR HAMPL: Žilo se lidem před 30 lety lépe než dnes?

U nás je ta otázka spojena se sporem o pozdní husákovský socialismus...

Jenže i většina těch Italů, Francouzů a západních Němců, která má srovnání, se shodne na tom, že v 80. letech se lidem žilo lépe.

Podle všeho nejde ani tak o socialismus nebo kapitalismus, ale o to, že Západ vstoupil do destruktivní fáze vývoje. Ze světa národů se stává svět globální elity a bezmocných zotročených mas. A to, co zažíváme, je podle všeho jen začátek. To není konec dějin, to jenom znamená, že potřebujeme další restart systému (někdo tomu říká "revoluce").

Když tím článkem procházíte, všimnete se typické elitářské poznámky redaktorky. Ta (nejspíš nějaká velmi mladá a velmi ambiciózní slečna) vůbec neuvažuje o možnosti, že by ti zkušenější mohli mít pravdu! Nepřipustí to ani jako teoretickou možnost. To, že všichni se mýlí, je pro ni fakt, který už nemusí být dále zdůvodňován.

Takže já jako starší pán vzpomínám třeba na dobu, kdy novináři museli osvědčovat určité analytické schopnosti a kdy byl žánr "zpravodajství" oddělen od žánru "názorový komentář." Tehdy jsme totiž všichni věděli, že právě v tom spočívá rozdíl mezi poctivou novinařinou a propagandou. Jó, to vám byly časy.

Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 11.11.2018

Zdroj:

https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/488161-nejvice-vzpominaji-na-stare-zlate-casy-italove-nejmene-polaci.html?fbclid=IwAR2K6KrBsIpul0lLk57WAt5QJike7v2vFLgvv7_YIKsJOMX9gzVPieEYr5E