13. lis, 2018

PETR HAMPL: Lepšolidé & diskuze o poslaneckých platech

Na sociální síti Twitter jsem absolvoval diskuzi o poslaneckých platech...

Musel jsem zablokovat asi desítku lidí - typických příslušníků pražské kavárny. Mimo jiné jsem se dozvěděl, že komu se nelíbí zvýšení poslaneckých platů o 20%, je populista, fašista, rasista, putinův agent... znáte to, prostě pořád dokolečka ta stejná slovíčka.

Vsadím se, že podstatná část těch lidí dokonce ani nejsou asistenti nebo maminky poslanců. Prostě jenom mají pocit, že když budou ze všech sil hájit svatého Kalouska a svatého Ivana Bartoše, budou osvíceni jejich svatozáří. Prostě absolutně vymyté mozky. Tak vymyté, že nejsou schopni si ani nepřipustit, že se jim ti papaláši smějí.

Asi před 50 lety napsal americký sociolog Charles W. Mills, že lidé na dolní hranici honorace jsou ti nejubožejší ze všech. Chlapi z fabrik mají o něco méně peněz, ale mají své sebevědomí, hrdost a jsou schopni se poprat o své zájmy. Ti "lepšolidé" (Mills ten termín nepoužíval, ale myslel přibližně totéž) jsou na tom hůř, protože se nechali připravit o vlastní myšlení, o vlastní životní styl a o schopnost prosazovat svoje zájmy. Nakonec se jich skutečné panstvo zbaví a nikomu jich nebude líto. Jakoby se to od té doby vůbec nezměnilo.

Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 13.11.2018