28. lis, 2019

PETR HAMPL: Rule-out

Vlastimil Vondruška používá ve své nové knize termín "rule-out"...

Výpadek dodržování pravidel. Zhroucení vymáhání zákonů, jak jsou napsány. Charakterizuje tím naší dobu. Velmi přesně.

Vždy tomu bylo tak, že lidé testovali hranice a někteří překračovali zákony i nepsaná morální pravidla. A nějací jiní lidé proti nim ta pravidla hájili (a občas se mezi nimi role obrátily). K tomu patřilo k to, že vyšší (vládnoucí) vrstvy dbaly na zákony víc než ostatní. Pochopitelně. Vždyť byly nastaveny v jejich prospěch. Zákony jim umožnily ovládat podřízené vrstvy - ale taky je trochu omezovaly. Nicméně pořád to bylo výhodné. Bohatí tedy trvali na dodržování zákonů víc než chudí. Mocní trvali na dodržování zákonů víc než bezmocní.

Dnešní situace je historicky unikátní tím, že držitelé moci systematicky ničí ta pravidla, která je u moci udržují. Jsou tak nadržení na to, aby mohli podřízené vrstvy vysávat ještě víc, že nedokážou snést žádné omezení. Nejsou schopni si připustit, že takové jednání je sebevražedné. A jako vždy, nejhůře se chovají jejich lokajové, nikoliv příslušníci té elity.

Slyšíme tedy požadavky na zneplatnění voleb (aniž jsou schopni si položit otázku: co když revoluční výbor ovládne diktátor nám nepřátelský?), schvalování napadání politika s malým dítětem při běžném položení kytičky (aniž by byli schopni si položit otázku: co když někdo zorganizuje podobný dav proti nám?), tichou radost nad zmlácením Ladislava Jakla (aniž by byli schopni si položit otázku: co když příště dostanu na budku já?) a horlivé přitakávání případům cenzury a vyhazování z práce (aniž by byli schopni si položit otázku: co když příště upadnu do nemilosti já?). A někde vzadu za tím je nejspíš strach - když nebudu jásat dost hlasitě, smečka se otočí proti mně.

To není běžné utahování šroubů. To je rozpad systému.

A aby bylo jasno. Držitelem moci nemyslím prezidenta, nýbrž ty, kdo reálně ovládají největší média, korporace, politické strany, univerzity, ústavní soud atd.
 
Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 28.11.2019