27. srp, 2020

PETR HAMPL: Vylidňování venkova

Vylidňování venkova je podobné migraci v tom, že neprobíhá jednorázově k určitému datu...

To by lidi naštvalo a možná zvedlo k akci. Jenže ono to má podobu takových drobných „téměř nic“. Tu někde zavřou prodejnu, jinde zavřou menší fabriku, tu se někdo odstěhuje, tu někam omezí autobusové spoje, tu někde zmizí středisko. Každý z těch kroků je v zásadě logický, ale když probíhají desítky let, je výsledkem zpustošení země. A bezpečnostní hrozba. Kdo začne ty domy, chalupy a hlavně pozemky zkupovat? Jací lidé se tam nastěhují? Z jaké kultury budou? Ona je i taková invaze Pražáků pustošivá pro krajinu i lidské charaktery, jenže jsou i neskonale horší možnosti. Masový přesun do měst znamená, že se rodí méně dětí, otevírá nové problémy s bydlením, mění politickou situaci a mění také lidské charaktery k horšímu.

Záchrana venkova by měla být jednou z několika hlavních bezpečnostních priorit (vedle vody, energetiky, migrace, ochrany hranic a vybudování vlastních ozbrojených sil). Pokud mělo dojít k opravdu nejhoršímu, dokážu si i představit vypsání nových daní, tak je to důležité.

Ministerstvo pro místní rozvoj má skoro 1000 zaměstnanců a roční rozpočet pět miliard korun. Kolik by nás to muselo stát, aby si vůbec všimlo, že problém existuje?

Doplnění: Někteří tu píší pod status, že se trend už otočil a lidé se vrací na vesnice. V jednotlivých případech to tak může být, nicméně statistika ještě za rok 2019 ukazuje pokračování dosavadního trendu:

1) lidé přicházejí do Prahy a do Brna
2) lidé se stěhují do středočeských okresů blízko Prahy, čím fakticky ničí tamní dosavadní život, a region přeměňují ve sluníčkářské vilové čtvrti. 
3) lidé opouštějí venkovské regiony, hlavně moravské. Ale nejen moravské. 

Autor: Petr Hampl, Dpbřichovice, ČR, 27.8.2020

Zdroj:

https://www.facebook.com/sociologpetrhampl/posts/2617749655154008


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!