18. říj, 2020

PETR HAMPL: Čtyři roky za čtyři číslovky

Více než čtyři roky vězení za politicky nekorektní číslovku...

Tolik rozsudek vynesený speciálním soudem pro politické případy (nejspíš proto, že běžní soudci nejsou ochotní se do takové špíny namáčet). Rozsudek nad Marianem Kotlebou je jen vrcholem ledovce. Obrázek o Slovensku, které se vrátilo do 50. let. Pronásledování běžných občanů se do zpráv nedostává.

Jenže je to taky možná budoucnost České republiky. V případě, že po příštích volbách budou Piráti vládní stranou, což je poměrně pravděpodobné. Účast v krajských vládách jim otevírá cestu k miliardám a oni ty peníze umí využít - k získávání a posilování moci. Nejde přitom jen o zatýkání politických odpůrců, ale také třeba o zaplavení České republiky statisíci migrantů. K tomu se dokonce hlásí ve svých Pirátských novinách ("splnění všech mezinárodních závazků ve vztahu k migraci").

Bylo by logické, že v takové situaci zavládne panika, a mnozí budou vymýšlet, jak převzetí moci Piráty odvrátit. Jenže Andrej Babiš má úplně jiné starosti, komunisti jsou paralyzováni vnitřními spory, v SPD nejspíš nejsou schopni pochopit, co se děje, Trikolora řeší získání státního příspěvku, a podstatná část lidové opozice zredukovala své vlastenectví na právo šířit nakažlivý virus, případně na protesty proti matematickým vzorečkům.

Když jsem četl o Únoru 1948, fascinovalo mě, že demokratická opozice, která o Gottwaldových ambicích a plánech věděla dlouho dopředu, se nezmohla na nejmenší odpor. Každý řešil své peníze, své milenky nebo svůj vliv v již zanikající straně. Kéž bychom dnes neviděli něco velmi podobného.

Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 18.10.2020


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!