23. říj, 2020

PETR HAMPL: Národ & národní kultura

V proslovu na zářijovém Dni národní hrdosti se věnuji, mimo jiné, roli národní kultury...

Když slyšíme o divadlech, kinech a muzeích, tak můžeme mít tendenci mít za to, že je jenom nějaká kratochvíle. A někdo se ptá, proč to vůbec podporovat z peněz daňových poplatníků. Ať si každý vybere, co chce a ať si prostě koupí vstupenku. Ale národní kultura, to je něco úplně jiného.

To si za první republiky dobře uvědomovali. Jestli jsme spojeni stejnými dějinami, stejnou kulturou, jestli známe stejné písně, jestli vnímáme národní kulturu, a jestli ta národní kultura vůbec existuje – to není otázkou volného času. To je otázkou bezpečnosti. To spolurozhoduje o tom, jestli dokážeme být jednotným národem.

Národní divadlo tu není proto, aby se tam realizovala nějaká parta deviantů a předváděla tam nějaké exhibicionistické kousky, jak je tomu v současné době. Národní divadlo je tu proto, aby povzbuzovalo národ. Aby školní děti a normální pracující mohli občas jít do Národního divadla. Aby tam všichni viděli stejné vlastenecké hry a aby se formovalo jejich národní uvědomění. Proto platíme ze svých daní národní divadlo.

A ze stejného důvodu platíme Českou filharmonii a Národní muzeum. Možná jste si toho všimli, že probíhá výběrové řízení na nového ředitele Národní galerie. Jedním z účastníků nejužšího výběru je cizinka, která ani neumí česky (ta dáma mezitím konkurz vyhrála). Nezpochybňuji, že to je dobrá odbornice, která by dokázala vést jakoukoliv newyorskou nebo pařížskou galerii. Ale Národní galerie je přece o vztahu k národu! Má nás přece sjednocovat. To je něco, co bylo úplně zahozeno.

Dnešní Národní divadlo a Národní galerie jsou národní jen tím, že to národ platí. Ale vůbec ničím jiným...

Video zde:

https://www.youtube.com/watch?v=frcqOiWv7b0&t=1s


Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 23.10.2020


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!