1. bře, 2021

PETR HAMPL: Gates & ti ostatní...

O Gatesovi a spol...

Daniel Vávra k Billu Gatesovi:

“My co děláme do počítačů víme, že Bill nezbohatl díky svým geniálním nápadům, ale tím, že kradl nápady druhým. Tvářil se jako nenápadný nerd ve vytahané košili s propoceným podpaždím a pak vám vrazil kudlu do zad. Windows nejsou a nikdy nebyly nejlepší systém. Vždycky to byla příšerná a nespolehlivá kopie Amigy a Apple s nápady ukradenými Xeroxu. Jeho politika byla vždycky otřesná, zneužíval svého monopolního postavení a Microsoft za jeho vlády každý upřímně nenáviděl.”

To není jenom o Gatesovi. Jiný “génius” Steve Jobs byl nakonec taky jenom hajzlík, co okradl svoje společníky, a díky neuvěřitelným penězům nacpaným do reklamy prosadil nesmyslně předražená zařízení.

Není to ani jenom záležitost IT. Stejný obraz bychom našli ve všech oborech. Místo osobností (třeba i s psychopatickými rysy) se na vrchol dostávají duševní trpaslíci s vysokým IQ, kteří – kromě intrikování – neumí vlastně nic. Jak vyplývá z e-mailů zveřejněných v roce 1998, nebylo hlavní Gatesovou zbraní pro konkurenci vytváření skvělých produktů, nýbrž šíření pomluv. To je pro tyhle lidi typické.

Blízko vrcholu jsou takových tisíce a tisíce. Vybírá mezi nimi náhoda podobně jako v loterii.

Lidé povahově podobní Edisonovi nebo Teslovi mezitím působí v malých firmách. Pokud dosáhnou úspěchu, korporace jejich firmy prostě koupí (ať už dobrovolně nebo nedobrovolně).

Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 1.3.2021


 

PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!