29. bře, 2021

PETR HAMPL: Čínské civilizaci rozumí každý

Vítězství má tisíc otců, porážka je sirotek...

Číně se daří a kontrast proti rozpadajícímu se Západu je stále větší. Josef Skála tedy mluví o tom, že je hrdý na své čínské soudruhy a na úspěchy tamního socialismu. Liberální ekonomové zase zjistili, že je v Číně vlastně kapitalismus. A Číňané si myslí svoje. Z toho si vzali to, z toho ono, a zároveň neopustili svojí tisícíletou tradici. Bylo by zajímavé nepoměřovat současnou Čínu ani německým Marxem ani rakouským Hayekem, ale čínským Konfuciem. Nesrovnávat současnou vládu s vládami na západě, ale s tím, co je historicky normální v Číně. Jak si počínaly jiné dynastie než komunistická strana. Jenže kdo z nás toho o Číně ví tolik, aby toho byl schopen.

Přibližně před 100 lety si byli Evropané naprosto jistí, že konfuciánská tradice odsuzuje Číňany k bídě a zaostalosti. Jenže oni jen postupovali pomaleji, mohli bychom říct uvážlivěji. Dnes ten rozdíl vidíme.

Ale úplně nejsměšnější jsou týpci, co doufají, že se jim podaří Čínu kolonizovat tím, že jí vnutí svou představu o demokracii. Kolonizovat někoho, kdo je chytřejší a bohatší než vy, to můžete pouze v případě, že je to Evropan nebo Američan.

Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 29.3.2021


PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!