2. dub, 2021

PETR HAMPL: Můj myšlenkový rozchod s pravicí

Můj myšlenkový rozchod s pravicí...
 
Není dán tím, že by pravicové ideály (zejména svoboda a odpovědnost) přestaly být atraktivní. Nelze ale nevidět, že pravicové myšlení degenerovalo v mechanické opakování pseudonáboženských frází a servilní klanění se před jakoukoliv hromadou peněz. Lidem, pro které je důležité svobodné a otevřené myšlení, nemá v tuto chvíli co nabídnout.
 
V tom smyslu se cítím lépe mezi lidmi z druhé strany spektra. Nesdílím některé jejich postoje, ale vážím si jejich otevřenosti a schopnosti diskutovat. Hodně je to vidět v sborníku Budoucnost levice, který právě vyšel (měl jsem možnost si ho přečíst s předstihem). Jsou to výpovědi lidí schopných si přiznat, že jejich směr zplodil anticivilizační extrémisty. Schopných otevírat těžké otázky a hledat úplně nové odpovědi. Schopných vidět, že nepomohli těm, kterým pomoci chtěli, a naopak jim ublížili. Schopných myslet otevřeně a racionálně.
 
Najdete tam autory jako Krejčí, Švihlíková, Keller, Votruba či Petr Kužvart, ale i třeba mladého Stropnického. Pro ty, kdo chtějí přemýšlet o budoucnosti západních společností, je to opravdu hodně inspirativní.
 
Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 2.4.2021
 
Zdroj:
 

PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!