30. srp, 2021

PETR HAMPL: Vize

Na podzim loňského roku jsem se pokusil formulovat pozitivní vizi pro svobodnou Českou republiku a vyzval, aby další vytvářili další podobné vize...
 
Aby z té mnohosti vizí postupně vzniklo to pravé. A je tu Vidlákův politický program! Nevím, jestli je reaguje na mou výzvu (vlastně ani nevím, jestli tu přednášku viděl), ale rozhodně je jeho program strhující.
 
Nestačí mít jen pušku za zdi. Je zapotřebí mít i co tou puškou bránit.
 
Nepotřebujeme velké vily, nepotřebujeme stadiony, nepotřebujeme megapole. Nepotřebujeme moře, nepotřebujeme prchavou zábavu, nepotřebujeme pomíjející zážitky.
Potřebujeme mít národ lidí, kteří mají co ztratit. Kteří mají své ostrovy pokladů, kam jim nikdo nezasahuje. Potřebujeme chlapy, jejichž sebevědomí nestojí na pocitu převahy z pušky, ale na pocitu převahy ze schopnosti být soběstačný. Potřebujeme chlapy, kteří mají svaly z toho, že každý den pracují rukama. Alespoň chvíli.
 
Je to vize světa, kde každý bude mít svých tisíc metrů země, a kde každý bude aspoň částečně soběstačný. Tedy rozložení moci úplně opačné tomu, kdy je většina lidí závislá na penězích z nějaké korporace a potravinách z nějakého Lidlu.
 
Vím, namítnete, že to je naivní a nerealistické. Ale jak píše Curtis Yarvin, vize jiného uspořádání společnosti je tou první a základní podmínkou, aby byla možná změna. Bez takové vize můžeme bojovat o jednotlivé předpisy, ale i když občas nějaké střetnutí vyhrajeme, pokaždé zjistíme, že systém si jenom našel jinou cestu.
 
Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 30.8.2021
 
Zdroj:
 
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!