2. zář, 2021

PETR HAMPL: Nezamýšlené důsledky jsou pokaždé významnější než zamýšlené

A pokaždé nás překvapí...
 
Mimo jiné u technologií. Když se objevily první překladatelské automaty, předpokládalo se, že to povede ke vzniku více mezinárodního prostředí. Ale každý, kdo s těmi překladači víc pracuje, si všimne ještě něčeho jiného. Ony začínají být tak dobré, že pro běžnou obchodní komunikaci člověk nemusí umět cizí jazyky.
 
A to se neustále zlepšují, a mezitím se pracuje na automatických nástrojích pro překlad mluvené řeči. Je tedy naprosto realistické, že za nějakých 20 let bude studium cizích jazyků naprosto zbytečné, leda snad pro specializované jazykovědce, experty na kontakty s určitou kulturou a fajnšmekry, kteří si budou chtít pořídit ruskou milenku.
 
Z hlediska běžného člověka bude výhodnější naučit se pořádně svůj vlastní jazyk, než se jakž takž domluvit pěti různými. Můžeme tedy očekávat renesanci jazyků jednotlivých evropských národů – namísto nadšení pro massabobovskou angličtinu, jakou se dnes dorozumívá svět. Dokážete si představit všechny důsledky toho? Rozhodně body pro nacionalisty.
 
Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 2.9.2021
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!