7. zář, 2021

PETR HAMPL: Ikonické foto dneška

Konečně je tu očekávaná ikonická fotka, s ambicí proslavit fotografa a hrát klíčovou úlohu v další vlně propagandy...
 
Vesele poskakující holčička má rozběhnout vlnu emocí a získat souhlas veřejnosti s přijetím statisíců mužů mladého a středního věku. Ti muži se někde v centru provozovaném neziskovkou dozvědí, že vlastně prchají před Talibanem a naučí se nějakou dojemnou historku.
 
Na té fotce ale není jen holčička. Dobře si všimněte její maminky. Ta rozhodně nepůsobí jako svobodomyslná žena, která chce do civilizované společnosti, aby mohla číst, studovat a sama rozhodovat o svém životě. Spíš patří k těm 99% obyvatel Afghánistánu, kteří chtějí, aby byl jejich život řízen právem šaríja. S vysokou statistickou pravděpodobností by pokládala za správné, aby její sousedka byla ukamenována, pokud by snad začala chodit s nevěřícím klukem. Té veselé poskakující holčičce brzy navlékne stejný černý hidžáb, jaký sama nosí, a bude ji pečlivě hlídat. Kdyby snad dělala problémy, tak ji někdo z rodiny podřízne jako ovci. Podle zvyklostí kolonie, kterou na evropském území vytvoří.
 
Ti, kdo současnou vlnu afghánské migrace podporují, tohle všechno dobře vědí. Ale nemůžou ukázat non-go zóny, nesnášenlivost a násilí. Tak ukážou roztomilou holčičku. To je ostatně normální princip reklamy. Stejně jako v jiném klipu vidíme nablýskané a spotřební zboží, a ne nelítostnou tvář exekutora.
 
Ti, kdo tu migraci podporují, ti to dobře vědí. Ale ukážou roztomilou holčičku. Normální princip reklamy. Stejně jako na jiné reklamě krásné nablýskané spotřební zboží. A ne exekutora.
 
Foto zde:
 
 
Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 7.9.2021
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!