PETR HAMPL

2. zář, 2021
A pokaždé nás překvapí...
 
Mimo jiné u technologií. Když se objevily první překladatelské automaty, předpokládalo se, že to povede ke vzniku více mezinárodního prostředí. Ale každý, kdo s těmi překladači víc pracuje, si všimne ještě něčeho jiného. Ony začínají být tak dobré, že pro běžnou obchodní komunikaci člověk nemusí umět cizí jazyky.
 
A to se neustále zlepšují, a mezitím se pracuje na automatických nástrojích pro překlad mluvené řeči. Je tedy naprosto realistické, že za nějakých 20 let bude studium cizích jazyků naprosto zbytečné, leda snad pro specializované jazykovědce, experty na kontakty s určitou kulturou a fajnšmekry, kteří si budou chtít pořídit ruskou milenku.
 
Z hlediska běžného člověka bude výhodnější naučit se pořádně svůj vlastní jazyk, než se jakž takž domluvit pěti různými. Můžeme tedy očekávat renesanci jazyků jednotlivých evropských národů – namísto nadšení pro massabobovskou angličtinu, jakou se dnes dorozumívá svět. Dokážete si představit všechny důsledky toho? Rozhodně body pro nacionalisty.
 
Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 2.9.2021
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
30. srp, 2021
Na podzim loňského roku jsem se pokusil formulovat pozitivní vizi pro svobodnou Českou republiku a vyzval, aby další vytvářili další podobné vize...
 
Aby z té mnohosti vizí postupně vzniklo to pravé. A je tu Vidlákův politický program! Nevím, jestli je reaguje na mou výzvu (vlastně ani nevím, jestli tu přednášku viděl), ale rozhodně je jeho program strhující.
 
Nestačí mít jen pušku za zdi. Je zapotřebí mít i co tou puškou bránit.
 
Nepotřebujeme velké vily, nepotřebujeme stadiony, nepotřebujeme megapole. Nepotřebujeme moře, nepotřebujeme prchavou zábavu, nepotřebujeme pomíjející zážitky.
Potřebujeme mít národ lidí, kteří mají co ztratit. Kteří mají své ostrovy pokladů, kam jim nikdo nezasahuje. Potřebujeme chlapy, jejichž sebevědomí nestojí na pocitu převahy z pušky, ale na pocitu převahy ze schopnosti být soběstačný. Potřebujeme chlapy, kteří mají svaly z toho, že každý den pracují rukama. Alespoň chvíli.
 
Je to vize světa, kde každý bude mít svých tisíc metrů země, a kde každý bude aspoň částečně soběstačný. Tedy rozložení moci úplně opačné tomu, kdy je většina lidí závislá na penězích z nějaké korporace a potravinách z nějakého Lidlu.
 
Vím, namítnete, že to je naivní a nerealistické. Ale jak píše Curtis Yarvin, vize jiného uspořádání společnosti je tou první a základní podmínkou, aby byla možná změna. Bez takové vize můžeme bojovat o jednotlivé předpisy, ale i když občas nějaké střetnutí vyhrajeme, pokaždé zjistíme, že systém si jenom našel jinou cestu.
 
Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 30.8.2021
 
Zdroj:
 
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
25. srp, 2021

Ano, naše západní civilizace je ve válce s islámem...

Ale dobrodružství v Afghánistánu není součástí této civilizační války.

Není těžké si všimnout, že americké ozbrojené síly v této válce stojí na straně džihádu, nikoliv na straně Západu. Napadení Srbska, nahrazování sekulárních režimů v arabských zemích radikálně islamistickými, podpora džihádistických extrémistů všude možně po světě… to jsou dnešní USA.

V Aghánistánu Američané podporovali jeden fundamentalistický režim proti druhému. Snad byl ten podporovaný v některých bodech o něco umírněnější, ale rozhodně to nebyl režim méně islámský. Rozkrádání a zneužívání moci není západní hodnotou. Spíše orientální zvyklostí.
Kdyby se Američané rozhodli, že afghánské muslimy přinutí ke změně životního stylu a vnutí jim naše hodnoty jako svobodu, toleranci a racionalitu, bylo by to nesmírně naivní, ale dalo by se to označit za hájení Západu. Ostatně, o to se pokoušeli už sovětští marxisté.

Nicméně nic takového se během americké okupace nedělo.

Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 25.8.2021


 

PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!


 

20. srp, 2021
O epidemii nebudeme za dva nebo tři roky vůbec vědět...
 
Ale afgánská kolonie, která je zakládána (respektive radikálně posiluje už existují afgánskou kolonii) – ta bude ovlivňovat život v českých zemích už navždycky.
 
To, čemu se říkalo kvóty, a proti čemu všichni bojovali, to se nakonec stalo okamžitě, hladce, a bez jakékoliv veřejné debaty. Dokonce se za tím účelem spojily politické strany napříč spektrem – z jejich pohledu je tedy vybudování afghánské kolonie mnohem vyšší prioritou než státní dluh, zvládání covidu, ostraha hranic, osud českého zemědělství či cokoliv jiného.
 
Nenechme si namluvit, že je to kvůli záchraně životů. Kdyby šlo o záchranu životů, bylo by řešením ty lidi usadit v Turecku, Egyptě, Sýrii nebo kdekoliv jinde. Bylo by jednodušší, praktičtější, bezpečnější, méně náročné pro ohrožené lidi… a samozřejmě levnější.
 
Jenže to by nevznikly kšefty pro integrační neziskovky a místa pro nové úředníky. Přísun čerstvých Afgánců také posílí ty, kdo usilují o masovou migraci. Za první vlnou přijdou příbuzní. Za nimi příbuzní příbuzných. Za nimi příbuzní příbuzných příbuzných. Pokud dnes někdo tvrdí něco jiného, je to bezvýznamné. Rozhodovat budou soudci Evropského soudu pro lidská práva.
 
Jana Černochová odložila vojenskou uniformu a odmítání islámu a volá po „maximálním integračním úsilí.“ Kdyby to někdo myslel s integrací afgánských kolonistů vážně, musel by prosazovat následujíc:
 
Striktní zákaz kontaktů s těmi, kdo už tady jsou. Afgánská komunita tady je, radikální a fundamentalistická,
 
Striktní zákaz kontaktu s islámskými komunitami. Mezi Ústředím muslimských obcí a Talibanem je mnohem menší rozdíl, než to vypadá na první pohled.
 
Intenzivní kurz češtiny a místních zvyklostí, přičemž setrvání na našem území bude podmíněno složením zkoušek.
Najít jim práci.
 
Sociálka musí dohlédnout na to, aby se v afghánských rodinách nepěstovaly zvyky neslučitelné s naší kulturou.
 
A samozřejmě silně podporovat, aby afgánské dcery chodily s českými kluky. Pokud nebudou, je jasné, že v rodinách je něco v nepořádku, a měly by následovat odpovídající kroky.
 
Jenže nic takového se nestane. Noví afgánští kolonisté budou od prvního okamžiku pod vlivem radikálních fundamentalistů. Neziskovky je povzbudí k tomu, aby se vůbec neintegrovali. Pokud by české úřady cokoliv zkusily, budou okamžitě následovat žaloby (financované z peněz daňových poplatníků). Vše bude směřovat k vytváření pocitů nadřazenosti a vytvoření paralelní společnosti.
 
Každý náznak, že by se mohlo postupovat jinak, bude kriminalizován.
 
Mimochodem, jen idiot může předpokládat, že by v současném Kábulu mohly probíhat nějaké bezpečnostní prověrky.
 
Autor: Petr Hampl, Dobřichovice, ČR, 20.8.2021
 
Zdroj:
 
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!
10. srp, 2021
Rozhovor s Petrem Hamplem...
 
Audio zde:
 
 
Autor: SvobodneRadio, ČR, 10.8.2021
 
PODPOŘTE NÁS! Číslo účtu: 1511201888/5500 heslo pro dárce & příjemce: NB.com DĚKUJEME!