6. říj, 2017

NAŠTVANÁ MATKA EVA HRINDOVÁ: OPRAVDU JE TAK DŮLEŽITÉ, KDO S KÝM CHCE UDĚLAT KOALICI?

Nemyslím si, přece by mělo být podstatné, kdo jak prosadí svůj program, kvůli kterému ho lidi volí. Osobně tedy ty silácké řeči, kdo s kým nepůjde do koalice považuju jen za oblbování voličů. Absolutně o ničem to nevypovídá.

Jistě - pro mnohé je slovo "koalice" jen krycím názvem pro "budeme mít koryta". Ale vláda by měla být o něčem jiném. O prosazování nějakého programu. Zatím jsme viděli jen to, že vlády vždy dělaly nějakou kompromisnickou politiku a ti slabší v ní si prosadili opravdu minimum. Proč asi - protože nebyli ochotni odejít od těch koryt.

Pokud půjde někdo do vlády s tím, že si tvrdě prosadí aspoń část svého programu a při nedodržení dohod bez problémů z vlády odejde, můžeme se dočkat úplně jiných výsledků.

Pokud tedy ODS podpoří vládu, v které bude ANO, výměnou za zrušení EET, je to v pořádku. Pokud SPD podpoří vládu, v které bude ODS a ANO, výměnou za zákaz islámu a neposlušnost vůči EU, je to v pořádku. A nikdo z jejich voličů by se nemohl zlobit - naopak!

Pokud ale ODS půjde do vlády s ANO a nic podstatného za to nezíská, je to jen obyčejné "korytaření", které je třeba nahlas odsoudit.

Jeden člen ODS mi řekl, že do vlády s ANO by neměla ODS jít ani výměnou za zrušení EET. To považuju za velmi nešťastný postoj, protože lidem nic nepřinese. Ani jasný zásadový postoj by neměl být nadřazen zájmům občanů. Občanům je jedno, kdo s kým spolupracuje, občan chce výsledky!

A v zájmu občanů nejsou ani patové situace, kdy politici uraženě ukazují prstem s kým milostivě budou spolupracovat a s kým ne. Politici se mají dohodnout a posouvat věci dopředu a nestavět si hlavu jako malé děti. A podotýkám že ani vítěz voleb (pokud nezíská nadpoloviční většinu hlasů), nemůže očekávat, že bude rýsovat vládní program jen podle svých představ.

Tlačte na své politiky, aby se uměli dohodnout a prosadit své programy. Na urážení a distancování dnes není prostor.

Autor: Eva Hrindová, Olomouc, ČR, 6.10.2017

zdroj: